El Ele Tutuşan ‘Modenalı Aşıklar’ Erkek Çıktı

El ele tutuşmuş bir halde bulundukları için ‘Modenalı aşıklar’ olarak adlandırılan iskeletlerin ikisi de erkek çıktı.

Roma döneminde gömülen iskeletler yaklaşık 1.500 yıldır el ele tutuşuyor. C: Archeomodena

İtalya’nın kuzeyindeki Modena’da 2009 yılında el ele tutuşmuş bir şekilde bulunan iki iskeletin cinsiyeti, günümüze kadar çok iyi korunamadıkları için bilinmiyordu.

İskeletler çok kötü korunduğu için bu zamana kadar herhangi bir tespit yapamayan arkeologlar, diş minesindeki proteini kullanarak cinsiyet belirlemeye izin veren bir teknik sayesinde iskeletlerin iki erkeğe ait olduğunu tespit etti.

(9 Arkeolojik Aşk Hikayesi)

Arkeologlara göre MS 4. ila 6. yüzyıllar arasında yaşamış oldukları tahmin edilen bu iki insan arasındaki ilişki hâlâ gizemini koruyor. Araştırmacılar iki yetişkin erkeğin özellikle el ele gömüldüğünü düşünüyor.

Modenalı Aşıklar’ın kalıntıları. C: Archeomodena

Araştırma ekibinden Federico Lugli, iki erkeğin kardeş, kuzen veya birlikte savaşırken yaşamını yitirmiş iki asker olabileceğini söylüyor.

Ayrıca arkeologlar bu alanın, bir savaş mezarlığı olabileceğini düşünüyor. Aynı bölgede keşfedilen diğer iskeletlerde, muhtemelen çatışma zamanlarında ölümle ilişkili olarak travma belirtileri vardı.

Bugüne kadar ele ele tutuşan mezarlarda hep bir kadın ve bir erkek vardı. C: Archeomodena

El ele gömülü, hatta kucaklaşan iki iskeletin keşfi yeni bir şey değil. Yaklaşık 6.000 yıl önce ölen Valdaro Aşıkları, İtalya’nın kuzeyindeki Mantua eyaletine gömülmüştü. Yunanistan, Türkiye, Romanya ve Sibirya’da başka örnekler de biliniyor. Bununla birlikte, bu durumların hepsinde, çiftler bir kadın ve erkekten oluşuyordu.

Federico Lugli, “Şu anda bu türden başka bir örnek yok. Geçmişte el ele tutuşan çiftlerden oluşan birçok mezar bulundu, ancak her durumda bir erkek ve bir kadın vardı. Modena’daki mezarda gömülmüş ise iki kişinin arasındaki bağ hala gizemini koruyor.” diyor.

Bu alanın bir savaş mezarlığı olduğu düşünülüyor. C: Archeomodena

Bologna Üniversitesi’nden araştırmacılar da bulgular sayesinde o dönem İtalya’daki ölü gömme uygulamalarına dair detaylı bilgi elde edinebileceklerini söylüyor.


BBC. The Guardian. 12 Eylül 2019.

Makale: Federico Lugli, Giulia Di Rocco, Antonino Vazzana, Filippo Genovese et al. 2019. Enamel peptides reveal the sex of the Late Antique ‘Lovers of Modena’. Scientific Reports.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login