Ekvador’da Bilinen En Eski İnsan Mezarları Bulundu

Ekvador’daki arkeologlar, 6.000 ila 10.000 yıl öncesine tarihlenen Güney Amerika’nın antik sakinlerine ait üç mezar buldu.

Arkeologlar tarafından Ekvador’daki Loma Atahualpa’da bulunan kafatası. C: FEFU

6.000 ila 10.000 yıl öncesine tarihlenen mezarlar, Ekvador’daki Atahualpa anton bölgesinde gerçekleştirildi. Bulgular Las Vegas arkeolojik kültürüne ait.

Eserlere yapılacak analizler, bilim insanlarının Pasifik Okyanusu kıyılarındaki eski kültürlerin gelişimini anlamalarına yardımcı olacak ve antik Amerikan uygarlıklarının kökenini ve gelişimini aydınlatacak.

Bulunan mezarlar, Ekvador’da şimdiye kadar bilinen en eski insan mezarları olma özelliğini taşıyor. Ancak, bulguların detayları henüz açıklanmadı.

(10.300 Yıllık İskelet Pasifik’teki Modern Kabilelerle Doğrudan İlişkili Çıktı)

Geçen yıl ekip, Ekvador’da Real Alto adlı bir yerleşim bölgesinde yaklaşık 6.000 yıl öncesine, yani Neolitik döneme ait antik seramikler keşfetmişti. Ancak bu son incelenen bölgenin bundan daha eski olduğunu düşünülüyor.

Araştırmacılar 2018 yılında, Rusya’nın Pasifik Kıyısı’nın karşısındaki eski kültürlerin gelişimini izlemek için daha eski bir siteyi incelemeye karar verdiler.

Beşeri Bilimler Okulu Eğitim ve Bilim Müzesi Müdürü Alexander Popov, “Loma Atahualpa arkeolojik alanı, Real Alto’dan daha eskiydi ve burada bulunan materyaller, Mezolitik dönemden Neolitik döneme geçişi temsil etmekteydi. Muhtemelen farklı zamanlarda yapılmış üç mezar kazdık. Bu mezarlar, materyallerini karşılaştırmayı ve 10.000 ila 6.000 yıl öncesindeki dönemde antik kültürlerin gelişimi hakkındaki yeni bilgiler öğrenmemizi mümkün kılacak.” diyor.

(2.500 Yıl Önce Güney Pasifik’te Genetik Değişti Fakat Dil Aynı Kaldı)

Ekip, insanların Pasifik’in her iki tarafındaki çevresel değişikliklere nasıl uyum sağladığını öğrenmek için 2014’ten beri Ekvador’da çalışıyor. Asya’da, Japonya yakınlarındaki Russky Adası dahil olmak üzere çeşitli yerlerde benzer kazılar yapılıyor. Russky adasında, araştırmacılar, 6.000 yıllık olabilecek bir kampın kanıtlarını buldu. Bulgular, Ekvador’daki keşif ile birlikte, insanların iki farklı yerde aynı anda nasıl geliştiğine dair yeni bir bakış sunuyor.

Araştırmada bulunan malzemeler çeşitli ülkelerden uzmanlar tarafından analiz edildi. Bulunan taş aletler, nasıl kullanıldığını anlamak için mekanik aktivite izleri bakımından incelendi. Aynı zamanda alınan örnekler radyokarbon tarihleme için gönderildi. Eş zamanlı olarak, antropologlar bulunan insan kalıntılarının morfolojik özelliklerini çalışmaya başladı.

Alexander Popov, “Ekvadorlu meslektaşlarımız ile birlikte çalışırken, araştırmamızın bilim insanlarının bariz dikkatini çektiğini öğrendik. Real Alto Müzesi’nde geçen yıl düzenlenen sempozyuma Amerika, Kanada, Brezilya, Japonya, Polonya ve diğer ülkelerden meslektaşlar katıldı. Ayrıca birkaç Avrupa ülkesinden ve Rusya Bilimler Akademisi’nden ortaklarla işbirliği yapıyoruz.” diyor.


Phys. 27 Kasım 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login