Dipsiz Göl Sit Alanı İlan Edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gümüşhane’de “Dipsiz Göl” olarak anılan bölgenin doğal sit alanı ilan edileceğini bildirdi.

Dipsiz Göl, define aramak için yok edildi (Yasal izinle)

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada Gümüşhane’de yok edilen Dipsiz Göl’ün doğal sit alanı ilan edileceğini duyurdu.

Gümüşhane’de doğal güzelliğiyle ön plana çıkan Dipsiz Göl, geçtiğimiz haftalarda yasal izinle define aramak için iş makineleriyle kazılarak yok edildi. Daha sonra 12.000 yıllık gölün üzeri toprakla kapatıldı ancak gelen tepkiler üzerine kurtarılması için yeniden kazıldı. Gölün eski haline dönmesi için karların erimesinin bekleneceği belirtildi.

(Dipsiz Göl’de Doldurulan Toprak Yeniden Kazılıyor)

Olayların sosyal medyada gündem olmasından sonra 18 Kasım tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Kurum, ‘Dipsiz Göl’ olarak bilinen bölgeyi doğal sit alanı ilan edeceklerini söyledi.

Kurum’un konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama şu şekilde:

“Gümüşhane’deki ‘Dipsiz Göl’ olarak bilinen bölgeyi doğal sit alanı ilan ediyoruz. Gölün eski haline kavuşması için gerekli talimatları veren Sayın Cumhurbaşkanımızın bölgedeki çalışmaları yakından takip etiğini tüm vatandaşlarımızın bilmesini isterim.”

“Bölgedeki çalışmalarla ilgili, bilim insanlarımızın yer aldığı bir kurul oluşturduk. Kazı çalışması ile tahrip edilmiş toprak yapısı, göl ve çevresinde bilimsel çalışma yürütülerek yeniden doğal haline getirilecek.”

“Ayrıca, göl ve çevresi ile bölgenin doğusunda bulunan korunan alanı birleştirerek burada ekolojik bir koridor oluşturacağız. Hedefimiz, ‘Dipsiz Göl’ü doğal haline kavuşturmak ve en güzel haliyle gelecek nesillere aktarmak.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login