Defineciler Kırklareli’de Roma Köprüsünü Yıktı

Kırklareli’nin Üsküp beldesindeki Roma dönemine ait köprü, kaçak kazıların yarattığı tahribat yüzünden yıkıldı.

Cımhuriyet gazetesinden Hazal Ocak’ın haberine göre, Koruma Kurulu köprünün yıkılmasının ardından sorumlu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ve etrafa saçılan parçaların toplanarak restorasyon için saklanmasına karar verdi.

Kırklareli Merkezi ilçesine bağlı Üsküp Beldesi’nde Hacı Faklı Yolu Altı mevkiideki Roma döneminden kalma tarihi Üsküp Kurtdere Köprüsü, kaçak kazılar yüzünden yıkıldı.

(Uzun Yıllar Türbe Sanılan Antik Mezar, Bakım Bekliyor)

Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanları 3 Eylül’de yaptıkları saha incelemesinde tarihi köprünün kaçak kazı yapılarak tahrip edildiğini ve köprünün yıkılarak bütünlüğünün bozulduğunu tespit etti.

Köprünün 1. grup korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edildiğini belirten kurul, köprünün yıkılmasına sebep olanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Kurul köprünün yıkılmasının ardından etrafa saçılan yapı parçalarının toplanarak restorasyon için kullanılmak üzere saklanmasını istedi.

Kırklareli Kültür Varlıkları Envanteri’ndeki bilgilere göre köprü hakkında şunlar biliniyordu:

Kırklareli İli, Merkez İlçe Üsküp mera sınırı, Kurtdere Mevkii’nde, Pınarhisar İlçe sınırına yakın bir noktada yer alan köprü Roma Döneminde yapılmıştı. Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen köprü, bir dere yatağı üzerinde kurulmuş ve tek gözlü, yolu eğimli köprüler grubuna giriyordu. Köprünün yapımında kullanılan kesme taşlar birbirine kenetlenerek örülmüştü ve harç kullanılmadan köprü kemeri oluşturulmuştu.

2008 yılında envanter kaydı alınan tarihi köprü, o günden beri bakımsızlık yüzünden harap haldeydi ve hiçbir önlem alınmadı. Envanter kaydında tarihi köprünün korunma durumunun “fena” olarak belirtildiği görülüyor.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login