Danimarka’da 5500 Yıllık Çakmaktaşı Balta Bulundu

Lolland-Falster Müzesi’ne bağlı arkeologlar, çok iyi derecede korunmuş, demir çağına tarihlenen çakmaktaşı balta buldu. Dar boyunlu çakmaktaşı baltanın 5500 yıl öncesine ait olduğu ve o çağlarda denizin dibine düştüğü düşünülüyor.

prehistorik balta

Lolland-Falster Müzesine bağlı arkeolog Soren Anker Sorensen: “kazı yaptığımız alanın, materyalleri çok iyi koruyabilecek bir yapıya sahip olması nedeniyle birçok organik eser bulduk. Kazı sırasında, Iki adet ok ucu, 14 adet balta taşı, kürek gibi birçok alet bulduk fakat deniz tabanında çakmaktaşı baltayı bir bütün olarak bulduğumuzda bunun çok nadir rastlanabilecek bir şey olduğunun farkına vardık” dedi.

Demir Çağına Ait Bir Ritüel Alanı mı?

Baltalar, demir çağında odun işçiliği için oldukça önemli bir yere sahip. Ağaçlarla kaplı alanların tarım için temizlenmesindeki rolleri çok büyük.

Arkeologlar Rodbyhavn’in hemen doğusunda bulunan bu alanın, o dönem insanları için ritüel bir önemi olduğunu iddia ediyor. Çünkü buldukları bu çakmaktaşı balta ve diğer aletlerin, insanlar tarafından özellikle dikey olarak yerleştirildiklerini söylüyorlar.

Hala kazı sezonu devam eden bu alanda, daha çok alet bulunması ve bu alanın demir çağ insanları için ritüel önemi hakkında daha fazla bilgi vermesi bekleniyor. Geçtiğimiz ay yine bu alanda 5000 yıllık ayakizlerine de rastlanmıştı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply