Çinli Bilginin Mezarında 1,000 Yıllık Sfenks Heykeli Bulundu

Kuzeybatı Çin’deki Ningxia’da, Tang Hanedanlığı’na tarihlenen bir Çinli bilginin mezarında 1000 yıllık bir Çin sfenksinin bulunduğu bildirildi. Tang Hanedanlığı  MS 618-907 yılları arasında hüküm sürmüştü. Çin sfenksinin oturan bir aslan vücuduna, ve tepesinde bir çıkıntı olan bir insan yüzüne sahip.

Mezar odası, Han hanedanlığı zamanında kurulduğu düşünülen (MÖ 206-MS 220) İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Xinhua.net’e göre Çin kaynağına göra, mezarın bulunduğu alanda bu yıl içinde, bir su arıtma tesisinin inşaatı öncesi yapılan arkeolojik kazılarda toplam 29 mezar araştırıldı.
çinli sfenksMezarda bulunan yazıta göre sfenksin bulunduğu mezar Çinli bilgin Liu Jun ve karısına ait. Farklı mezar odalarında sfenksin yanı sıra, çanak çömlek, bronz, demir ve yeşimden eşyalar da olmak üzere 150 kadar mezar hediyesi bulundu.

Mezarda ayrıca beyaz mermerden oyulmuş sekiz adet at, deve ve aslan heykelleri de bulundu. Çin’in bu bölümünde beyaz mermer bulmanın zor olması, heykellerin başka bir yerden gelmiş olabileceğini düşündürüyor.

Kazı başkanı Fan Jun basın açıklamasında “Oymaların tarzı bu dönemde Çin mezarlarında çok nadır addedilen batı özelliklerine sahip, beyaz mermer de Kuzey Çin’de çok nadir görülüyordu” dedi.

İyi korunmuş ve incelikle oyulmuş mermer sfenksin uzunluğu 36 cm ve kaidesi 13 cm x 21 cm boyutlarında. Heykel yüzünün ortasındaki küçük bir tahribat dışında tüm halde bulundu.

Bilim insanları Ningxia’daki son kazılar sayesinde, malların İpek Yolu boyunca nasıl taşındığına dair yeni bilgiler elde etmeyi umuyor.
çinli sfenks2
Xinhua.net

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login