Çin’de Yaklaşık 1.000 Yıllık Süslü Bir Mezar Keşfedildi

Kuzey Çin’de yağmur suyu kanallarını yenileyen işçiler tarafından 800 yıldan daha eski olduğu düşünülen çarpıcı bir tuğla mezar keşfedildi.

Süslü mezarın iç odası, oyulmuş tahta gibi görünecek şekilde şekillendirilmiş tuğlalardan yapılmış. C: Shanxi Arkeoloji Enstitüsü

Mezar, iki yetişkin ve bir çocuk olmak üzere üç kişinin kalıntılarını ve birkaç çanak çömlek parçası içeriyordu. Bunlardan biri, üzerinde yazı bulunan bir “arazi belgesi”, mezarın bölgenin Jurchen Jin veya “Büyük Jin” eyaleti tarafından yönetildiği MS 1190 ile 1196 yılları arasında inşa edildiğini gösteriyor.

Shanxi Arkeoloji Enstitüsü’ne göre mezar, Pekin’in yaklaşık 650 kilometre güneybatısındaki Yuanqu İlçesindeki Dongfengshan köyü yakınlarında 2019 yılının ortalarında işçiler tarafından gün ışığına çıkarıldı.

(İlgili: Çin’de 2.400 Yıllık Sifonlu Tuvalet Bulundu)

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nden (CASS) yapılan açıklamaya göre, enstitüden arkeologlar daha sonra mezarı belgelemek için bir kazı gerçekleştirdiler ve çalışmayla ilgili tam bir rapor geçtiğimiz Şubat ayında yayımlandı. Güneye bakan mezar, kuzey duvarındaki törensel bir “ev” gibi o dönemde bölgede bulunan diğer mezarlarla benzerlikler taşıyor, ancak nispeten daha basit.

Gömülü yapı, basamaklı tuğlalardan yapılmış ayrıntılı sekizgen bir kulenin altında, her bir tarafı yaklaşık 2 metre uzunluğunda kare bir iç odadaki kapıya inen bir merdivene açılan mezar yolundan oluşuyor.

Arkeologlar, mezarın aynı dönemde bölgedeki diğerlerine benzediğini, ancak nispeten basit olduğunu söylüyor. C: Shanxi Arkeoloji Enstitüsü

Tüm oda, arkeologların boyanmadığını söylediği oyulmuş ahşap gibi görünecek şekilde şekillendirilmiş tuğlalarla kaplıydı. Mezarın duvarlarında ayrıca aslanlar, deniz şakayıkları, çiçekler ve koruyucu ruhları temsil ettiği düşünülen iki figür gibi süslemeler bulunuyor. Arkeologlar, orada bulunan üç iskeletin yaşları 50 ile 60 arasında değişen iki yetişkine ve 6 ile 8 yaşları arasında bir çocuğa ait olduğunu söylüyor.

Jurchen Jin

Mezarın kazı çalışmalarında yer almayan University College Cork’ta Çin tarihi profesörü Julia Schneider, “‘Büyük Jin’ bu adı taşıyan ikinci Çin eyaletiydi ve onu ayırt etmek için genellikle ‘Jurchen Jin’ eyaleti olarak anılır.” diyor.

Jurchen Jin, MS 1115’te bölgenin eski Liao Hanedanlığına karşı isyanların ortasında ortaya çıktı ve 1234’te Moğolların eline geçti. Ancak aradan geçen yüzyılda Çin’in en büyük güçlerinden biriydi.

Mezar, 50 ila 60 yaşları arasındaki iki yetişkin ve 6 ila 8 yaşları arasındaki bir çocuk olmak üzere üç kişinin kalıntılarını barındırıyordu. C: Shanxi Arkeoloji Enstitüsü

Schneider, halkının çoğunun etnik olarak Han Çinlisi olmasına rağmen, Jurchen Jin’in etnik olarak kuzeydoğu Çin’den Mançu halkıyla akraba olan yarı göçebe bir halk olan Jurchen olan bir imparatorluk ailesi tarafından yönetildiğini söylüyor. (Mançu, 17. yüzyılda Çin ve Moğolistan’ı fetheden ve yaklaşık 250 yıl hüküm süren Mançurya adı verilen, Çin’in kuzeydoğu ve çevre bölgelerine özgü bir etnik gruptu.)

Schneider, 1207’de yapılan bir nüfus sayımının Jurchen Jin eyaletinin nüfusunu 53 milyon olarak verdiğini, ancak “muhtemelen yüzde 10’dan azının Jurchen olduğunu” söylüyor. “Jurchen Jin’i bu kadar ilginç yapan şey, bunun çok etnikli bir imparatorluk olmasıydı.”

Halkının çoğu Konfüçyüsçülük ve “Çin’e özgü” olarak kabul edilen diğer ideolojilere yönelik olsa da, Jurchen Jin eyaleti, Jurchen dilleri için kendine özgü bir yazı geliştirdi ve Çinli ve Jurchen halklarını denetlemek için ikili yönetimler kurdu.


Live Science. 4 Nisan 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login