Çin’de 8000 Yıllık Pirinç Tarlası Bulundu

Çin’de, 8.000 yıllık, bugüne kadar bilinen en eski pirinç tarlası bulundu.

Çin'de 8000 Yıllık Pirinç Tarlası Bulundu

Çin’in doğusundaki Ciangsu eyaletinin Sıhong vilayetindeki neolitik dönem yerleşiminde keşfedilen pirinç tarlası, yaklaşık 100 metrekarelik bir alanı kaplıyor.

Nanjing Müzesi sözcüsü, çeltik tarlasının 2015 yılı Kasım ayında bulunduğunu açıkladı. 2016 yılı Nisan ayında ise, 70’ten fazla akademisyenin katıldığı bir seminerde, arkeoloji enstitüleri ve müzeler, buranın dünyanın en eski ıslak pirinç tarlası olduğu sonucuna vardı.

 

Enstitüden araştırmacılar, 8.000 yıllık pirinç tarlasının farklı şekillerde ikiye ayrıldığını ve her bir parçasının yaklaşık 10 metrekare olduğunu belirtti.

Araştırmacılar pirinç tarlasında ayrıca karbonlaşmış pirinç bularak radyokarbon testi yaptılar ve tarlanın 8.000 yıllık olduğunu kanıtladılar. Buradaki toprağa defalarca pirinç ekildiği de bulgular arasında yer alıyor.

Çin’de, bu dönemlere tarihlenen pirinç kalıntıları daha önce de bulunmuştu fakat pirinç tarlası oldukça nadir bir buluntu. Bulunan pirinç tarlasının, pirinç yetiştiriciliğinin kökenine ışık tutması bekleniyor.


deccanherald.com

 

 

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login