Büyük Ramses 45 ve 90 Yaşlarında Böyle Görünüyordu

Antik Mısır’ın en ikonik firavunlarından biri, hem orta yaşlı bir yönetici, hem de hasta ve yaşlı bir kral olarak dijitalde canlandırıldı.

Yaşlı Ramses’in kalan saçları, hala mumyasında da bulunan kına kullanılarak turuncuya boyanmıştı. C: Facial depiction by Face Lab, Liverpool John Moores University

Araştırmacılar, mumyasının Bilgisayarlı Tomografi (BT) taramalarını kullanarak II. Ramses’in yüzünü, 45 yaşında, gösterişliyken ve 90 yaşında öldüğü zamanki gibi yeniden yapılandırdılar.

Genellikle Büyük Ramses olarak anılan II. Ramses, MÖ 1279’dan 1213’e kadar Mısır’ın Yeni Krallığını yönetti. Firavun, 66 yıllık efsanevi hükümdarlığı sırasında, çok sayıda bölgesel düşmanla mücadele ederek ve imparatorluğu genişleterek Mısır tarihinin en güçlü krallarından biri olarak statüsünü pekiştirdi.

Yeni yapılmış üç boyutlu yüz tasvirlerinin arkasındaki ekibe göre II. Ramses, 45 yaş civarında askeri faaliyetlerinin zirvesindeydi ve en nihayetinde 90 yaşında hayatını kaybetti.

(İlgili: II. Ramses 70 Yıl Hüküm Sürdü, Bedelini Mısır Ödedi)

Araştırmacılar, büyük kralın yüzünü yeniden yaratma çabalarını anlatırken, II. Ramses’in mumyalanmış bedeninin, eski, kurumuş bedenlere uygun, değiştirilmiş bir BT protokolü kullanılarak tarandığını açıklıyorlar.

Antik mumyacıların firavunun ölümlü bedenini korumak için yaptıkları inanılmaz işe dikkat çeken araştırmacılar, II. Ramses’in mumyalanmış bedeninin, yüz özelliklerini ve saçlarını koruyan bir zaman kapsülü gibi olduğunu ve bu sayede onun daha detay yüz özelliklerini derinlemesine incelenmesine olanak sağladığını söylüyor.

Örneğin, yaşlı Ramses’in kel bir kafası vardı ve saçları yalnızca arkasında ve yanlarında kalmıştı. Bu dayanıklı foliküller, çoğu 3.200 yıldan fazla bir süre sonra mumyalanmış vücutta hala mevcut olan kına ile turuncuya boyanmıştı.

Kralın kulakları da delikti; ancak arkeolojik kanıtlar, Eski Mısır’daki erkeklerin genellikle yalnızca küçük oğlan çocuklarıyken küpe taktıklarını gösteriyor; bu nedenle araştırmacılar yetişkin Ramses’i herhangi bir takı olmadan tasvir etmeyi seçtiler.

90 (solda) ve 45 (sağda) yaşındaki II. Ramses’in profil görünümü. C: Face Lab @ Liverpool John Moores University

Ayrıca II. Ramses’in bal rengi kahverengi bir ten rengine ve çok belirgin bir burna sahip olduğu da mumyadan anlaşılıyor; mumyacılar bunu tohum, reçine ve hayvan kemiği gibi maddelerle doldurarak korumaya çalışmışlardı.

Orta yaşlı Ramses’i yeniden yaratmak için araştırmacılar, sarkık burun, ince dudaklar ve diş kaybı nedeniyle çökmüş yanaklar gibi belirli yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırarak bir dizi bilgisayar modelleme aracı kullandılar.

“Bu nedenle genç Ramses yüz modeli daha güçlü, daha sıkı bir çene çizgisi, daha kısa burun ve kulaklar, daha dolgun yanaklar ve dudaklar, daha az kırışıklık, hafif yüz kıvrımları ve daha koyu, daha dolgun saçlarla tasvir edildi.”


IFL Science. 20 Ekim 2023.

Makale: Wilkinson, C. M., Saleem, S. N., Liu, C. Y. J., & Roughley, M. (2023). Revealing the face of Ramesses II through computed tomography, digital 3D facial reconstruction and computer-generated Imagery. Journal of Archaeological Science, 160, 105884.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login