Bu Adam Ortaçağ’da Sırtından Bıçaklanmış

Sicilya’da, bir Roma villasının yanında keşfedilen yüzüstü gömülmüş bir Ortaçağ adamı, görünüşe göre sırtından en az 6 kez bıçaklanmıştı.

Orta Çağ’da Sicilya’da infaz edilmiş bir kurban. C: Emanuele Canzonieri / International Journal of Osteoarchaeology

Sicilya’da, bir Roma villasının kenarında sıradışı bir iskelet keşfedildi. Yüzüstü gömülmüş bu Ortaçağ adamı,  görünüşe göre sırtından en az 6 kez bıçaklanmıştı.

Şimdi ise arkeologlar, bu mezarı 3 boyutlu modelleme ve CT taraması teknikleriyle araştırarak adamın son dakikalarında neler yaşandığını anlamaya çalışıyor.

(Bilinen En Eski Siyasi Suikast 3846 Yıl Önce Düzenlendi)

MS 11. yüzyılın sonuna tarihlenen mezar, ilk olarak 2013 yılındaki Piazza Armerina kazıları esnasında keşfedilmişti. Alanda, hiçbir Ortaçağ mezarlığı bulunamadı. Yani bu kişi, terk edilmiş Roma kentinin kalıntıları içine atılmıştı.

Bu sıradışı gömme tarzı arkeologların hemen dikkatini çekti, çünkü öldüğünde 30’lu  yaşlarında olan bu adamın iskeleti, sığ bir çukur içine hiçbir mezar eşyası olmadan yüzüstü  bir şekilde gömülmüştü. Üstelik ayakları birbirine öyle yakındı ki araştırmacıların bunların birbirlerine bağlı olduğuna inanmasına yol açıyordu. Antik Sicilya, bölgede iskan eden Yahudi, Hristiyan ve Müslüman nüfus sebebiyle çok çeşitli ölü gömme gelenekleri ile simgeleşmiş olsa da, bu olağandışı mezar daha ileri bir analizi hak ediyordu.

Roberto Micciché öncülüğünde Palermo Üniversitesi’nden bir grup arkeolog, adamın  kendi ölümüne dair ipuçları barındırdığını düşündükleri kemiklerini inceleyerek yaralanma tarzının detaylarını araştırdılar. 3D teknolojisi ve CT taraması kullanarak Micciché ve meslektaşları, sadece şiddetli bir bıçaklamanın böyle bir iz yaratabileceğini gösterdiler.

Arkeologlar özellikle “göğüs kemiğinde delinerek içine girmiş en az 6 bıçak yarası sonucu dış kemik levhası üzerinde bir basınç  meydana geldiğini ve kullanılan bıçak ucunun göğüs kemiğinde açık bir iz bıraktığını” keşfetti. Adam büyük ihtimalle bir bıçak veya sadece tek tarafı keskin bir hançer gibi bir yakın dövüş silahıyla ölümüne bıçaklanmıştı.

(430,000 Yıllık En Eski Cinayet Kurbanı Bulundu)

Araştırmacılar kesik izlerinin göğüs kemiğinin arkasında olmasının,  kurbanın sırtından göğüs kafesini delik deşik edecek çok sayıda bıçak darbesi aldığını gösterdiğini söylüyor.

Göğüs kafesine daha yakından bakıldığında, yarılma izi barındıran büyük bir kemik parçasının, bıçağın sokulduktan sonra bükülmüş olduğunu gösteriyor. Kemiklerin iyileşmesine dair kanıt yetersizlikleri, yaralanmanın ölüm anına yakın bir zamanda meydana geldiği anlamına geliyor. İlginçtir ki, göğüsteki başka hiçbir kemikte kesik izine rastlanmadı.

3 boyutlu görüntüleme modeli kullanarak Micciché ve arkadaşları, bu cinayet eyleminin düzenlenişi hakkında varsayımlarda bulundular: Bıçağın ilk giriş noktası, adamın sırtının sağ üstünde 3. ve 4. kaburgalar arasındaydı ve adam, saldırgan tarafından bu bıçak tamamen çıkarılmadan pek çok kez bıçaklanmıştı. Bu bıçaklama darbeleri adamın sağ akciğerini ve kalp odacıkları ile aort gibi büyük damarlarını da hemen hemen neredeyse patlatmıştı; bu da adamın ölmesine neden olmuştu.

Arkeologlar “Bu travmatik örüntülere dayanarak, ölümün sıradan bir savaş pratiği veya tipik bir yumruk yumruğa  kavga ile bağlantılı olduğu ihtimalini elemek mümkün.” diyor.

Bu tekrarlanan bıçaklamaların, kaotik bir savaş ve ya dövüş esnasında meydana gelmediğini, daha çok infaz gibi daha kontrollü bir durum içinde gerçekleşmiş olabileceğini de söylüyorlar. Kurban bıçaklandığında muhtemelen dizleri üstüne çökmüş durumdayken, Micciché ve ekibi eylemin arkasında net bir neden bulamadılar. “Eylem, yargısal bir durum veya suç oluşturucu şartlardan kaynaklanmış olabilir.”

Bu sıradışı mezar ve travmatik yaralanma şekli,  adamın kaotik bir zaman dilimi sırasında öldürülmüş olabileceğini gösteriyor. Arkeologlar “İtinalı bir şekilde, önümüzdeki vakanın, bir kriz dönemine ve MS 1061 ‘deki Norman Fethi’nin ardından Sicilya’da toplumsal düzenlemelerin gerçekleştiği bir zamana denk geldiğini ileri sürmek istiyoruz.” diyor.

Adamın göğüs kemiğinde görünen söz konusu yaralanma şekli şimdilik sadece biyoarkeolojik olarak gözlemlenebiliyor. Ancak daha önemlisi bu vaka, antik Sicilya’daki olağandışı ölü gömme pratikleri ve tarihsel bir sosyal değişim döneminin kritik bir zamanındaki kişilerarası şiddet olayları hakkında bizlere ışık tutuyor.


Kristina Killgrove.  Forbes. 31 Ocak 2019.

Makale: Miccichè, R., Carotenuto, G., & Sìneo, L. An Execution in Medieval Sicily: CT scan analysis and 3D reconstruction of an ancient forensic context. International Journal of Osteoarchaeology.

Ankara Üniversitesi SBF Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi ile İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümlerinden mezun. Kültürel miras ve arkeolojiyle yakından ilgili.

You must be logged in to post a comment Login