Bronz Çağ’a Ait Sıradışı Tahıl Bazlı Halkalar Bulundu

Bronz Çağ’a ait bir yüksek kale yerleşiminde bulunan halka şekilli nesneler, tahıl bazlı ürünlerin eşsiz bir örneğini temsil ediyor.

Bir buluntu topluluğunun içinde bulunan halka şeklindeki bu parçalar çukurun çöküntü kısmında yer alıyor. C: Heiss et al, 2019

Tarımsal uygulamalar arkeolojik kayıtlarda oldukça iyi biliniyor, oysa yemeğin nasıl üretildiği ve hazırlandığı daha az biliniyor. Bu çalışmada Heiss ve çalışma arkadaşları, Avusturya’daki Stillfried an der March adlı Geç Bronz Çağ alanından çıkan bu sıradışı tahıl kökenli halkaları tanımlıyor. MÖ 900-1000 yılları arasında bu yerleşim, bir tahıl ambarının merkeziydi ve bu arkeolojik malzemeler tahıl depolama çukuru olarak yorumlanan yaklaşık 100 adet çukurdan çıkarıldı.

(Ürdün’de 14.000 Yıllık En Eski Ekmek Kalıntıları Bulundu)

Çalışma, her biri yaklaşık üç santimetre çapında olan üç halka şeklindeki nesnenin parçalanmış ve kömürleşmiş kalıntılarına odaklanıyor. Yapılan analiz, bunların arpa ve buğdaydan elde edilen hamurdan yapıldığını doğruluyor. Yazarlar, hamurun iyi kalitede undan yapıldığını ve daha sonra büyük olasılıkla ıslak tahıl karışımından şekillendiğini ve fırınlamadan kurutulduğunu belirleyebildi. Bu zaman alıcı hazırlık süreci, alandaki bilinen diğer yiyeceklerden farklı ve bu durum, yazarlara bu tahıl halkalarının yemek için yapılmış olmadıklarını iddia etmelerine yol açıyor.

Bu halkalar aynı çukurda bulunan ve ağırşak olarak yorumlanan kil halkalarla çarpıcı bir benzerlik gösteriyor, belki de bunları taklit etmek için tasarlanmış olabilir. Bu tahıl halkalarının alışılmadık bağlamı ve onları yapmak için gösterilen önem, onların bilinmeyen bir ritüel amaç için yaratılmış olabileceğini gösteriyor ve dolayısıyla bu zaman dilimindeki kültürlerin tahıl ürünlerini hangi şekillerde kullandıkları konusundaki listeyi genişletiyor.

Bu gibi kalıntılar az olduğu için yazarlar gelecekteki çalışmaların, tipik olarak göz ardı edilebilecek benzer bitki bazlı ürünler için daha yoğun bir örneklem oluşturacağını öne sürüyor.

Heiss, “Tarih öncesi ekmekçileri, sadece ekmekten çok daha fazlasını ürettiler. Avusturya’da yer alan bu merkezi Avrupa yerleşimindeki  “tuhaf” bir Geç Bronz Çağ çökeltisinden çıkan ürünler İtalya tarallileri ile karşılaştırabileceğimiz türden hamur halkalarıydı ve aynı şekilde, halka şeklindeki çok sayıdaki daha geniş ağırşakla birlikte keşfedildi.  Bunlar, gıdanın maddi kültürü, sembolizm ve yiyecek çeşitliliği konularına  yeni bir bakış açısı getiriyor.” diyor.


Phys. 5 Temmuz 2019.

Makale: Heiss, A. G., Antolín, F., Azorín, M. B., Biederer, B., Erlach, R., Gail, N., … & Oberndorfer, D. (2019). The Hoard of the Rings.“Odd” annular bread-like objects as a case study for cereal-product diversity at the Late Bronze Age hillfort site of Stillfried (Lower Austria). PloS one, 14(6), e0216907.

Ankara Üniversitesi SBF Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi ile İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümlerinden mezun. Kültürel miras ve arkeolojiyle yakından ilgili.

You must be logged in to post a comment Login