Britanya’da Antik Roma Dönemi Kraliyet Seks Skandalı Ortaya Çıktı

Yorkshire’da yürütülen kazılar, Roma’nın Britanya’yı fethetmesi üzerine ve Britanya yönetici sınıfının en karanlık seks skandallarından birine ışık tutuyor.

Yorkshire bulunan altın, gümüş ve bakır para yapmak için kullanılan bir kalıp. F: Northern Archaeological Associates

Arkeologlar, yerleşim yerine yayılmış ve bir grup çukura gömülmüş, yüksek statüdeki kişilere ait çok sayıda Antik Roma malzemesi buldu.

Dikkat çekici bir arkeolojik araştırma, Roma’nın Britanya’yı fethetmesi üzerine ve jeopolitik bir arka planın üzerinde, Britanya yönetici sınıfının en karanlık seks skandallarından birine ışık tutuyor.

Yorkshire’da yürütülen kazılar, Kuzey Britanya’da yüksek statüdeki Roma etkisinin arkeolojik kanıtlarını ilk kez ortaya çıkardı. (Yelp ve Twitter’ın Antik Roma Versiyonu: Müstehcen Duvar Yazıları)

Bulguların, Roma İmparatorluğu ve Kuzey Britanya’nın en büyük yerli krallığı arasındaki siyasi ve askeri anlaşmanın antik tarihsel kayıtlarını onayladığı anlaşılıyor.

Arkeologlar, daha önce bilinmeyen, ancak yüksek statüde olan, Roma ile yerli binaların karışımından oluşan ve Demir Çağı İngiltere’sinin en tartışmalı hükümdarı Kraliçe Cartimandua ile bir şekilde ilişkili olan bir kasabanın kalıntılarını ortaya çıkardı. Cartimandua, Demir Çağ’da Brigantia Krallığı’nın kraliçesiydi.İhanetin kanıtları

York’un 64 km kuzeyindeki yerleşimde yürütülen kazılarda, Kraliçe Cartimandua’nın Romalılarla yoğun bir işbirliği içinde olduğunun ve yerli Britanya’ya ihanet ettiğinin ilk kanıtları ortaya çıkmış olabilir.

Arkeologlar yerleşim yerine dağılmış ve bir grup çukura gömülmüş yüksek statülü kişilere ait olan malzemeler buldular. Bunların Brigantia’ya verildiğinden veya satıldığından neredeyse eminler.

Şimdiye kadar ortaya çıkarılan bu değerli malzemeler içinde; ithal Roma cam kadehler, iyi sırlanmış Roma sofra takımı, ithal içki sürahileri, cam oyun tezgahları, bakır bir roma aynası parçası ve oldukça ender ve güzel bir İtalyan yapımı kehribar heykel bulunuyor.

Tarihi kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Romalılar, Britanya’nın Roma’ya karşı direnişine ihanetini ödüllendirmek için, Kraliçe Cartimandua’ya yüklü miktarda servet verdi. (Antik Romalılar Kazanmak için Yarış Arabalarında Gizli Bir Teknik Kullanıyordu)

Bu durumun politik gerçekliği; Britanya’nın bağımsız kabile devletlerinin yamalı bir örtüsü olmasıydı. Bu bağımsız kabilelerden bazıları Roma destekçisi, bazıları ise Roma karşıtıydı.

İşleri daha fazla karıştırmak için, bu yerel krallıkların ve kabile birliklerinin bazıları, hem Roma yanlısı hem de Roma karşıtı unsurlar içeriyordu. Aslında, Brigantia’nın kendisi kesinlikle geçici durumdu. Kraliçe Cartimandua (Kelt dilinde; Midilli avcısı), kendi çapında Brigantia kraliçesiydi ve görünen o ki, gerçek bir Roma yanlısıydı. Ancak kocası kesinlikle Roma karşıtı olmuştu ve sonunda da onlarla askeri olarak çarpışmıştı.

Kehribar bir bloktan oyulmuş, togalı aktör figürü parçası F: Northern Archaelogical Associates

Yasak aşk

Catrimandua’nın hikayesi; işbirliği, evliliğindeki sorunlar, olası aldatması ve acımasız bir ihaneti içeriyor olabilir.

Roma karşıtı İngiliz birliklerini yönetenlerden biri olan Caratacus (günümüzde bazen Caractacus olarak bilinir), Brigantia’dan sığınma istemişti. Ancak yönetici Catrimandua onu tutukladı, zincirledi ve kendisini minnetle ödüllendiren Romalılara teslim etti.

Sonrasında görülüyor ki; daha sonra evleneceği kişi olan kocasının zırh taşıyıcısıyla bir ilişki içine girince, muhtemelen daha az Roma yanlısı olan kocasını (Venutius) boşadı. (Antik Roma Kadınları Sanılandan Daha Özgürdü)

Kraliçe ve eski kocası arasındaki kraliyet aşkı çatışması, Venutius’un Brigantia’yı iki kere istila etmesini sağladı. Her iki saldırıda da Güney Britanya’daki Roma işgalci güçleri, askeri yardım gönderdi. Fakat sonunda Venutius kazandı ve eski karısını iktidardan düşürmeyi başardı.

Yorkshire’da yeni keşfedilen bulgular, Catrimandu’ya ve/veya Roma yanlısı Brigantlı aristokratlara gönderilen yüksek statülü eşyalardı. Tam da bu dönemde Romalılarla işbirliği ve Brigantia’da iç savaş vardı.

Önemli derecede sikke üretiliyordu

Bölgedeki önemli bir keşif ise; yerel madeni para üretimi amacıyla kullanıldığı düşünülen, Demir Çağı metal kalıplarının bulunduğu geniş bir koleksiyondu. Liverpool Üniversitesi’nin araştırmalarına göre; yerel Britanya sikkelerinin üretiminde muhtemelen altın / gümüş / bakır alaşımı kullanılıyordu. Belki de bunlara, yeni gelen Romalı tüccarlarla yüksek düzeyde ticaret hacmi için ihtiyaç duyulmaktaydı.

Belirlenen alaşımlar, yerel Britanya sikke üretimi ile tutarlı. Bu keşif, Brigantia sikke üretiminin ilk arkeolojik kanıtı olabilir. Çünkü bugüne kadar, özellikle önemli Britanya kabile krallığının sikkeleri bulunamamıştı. (Antik Roma’nın Kuruluş Efsanesi)

Yerleşimin yerli İngiliz bölgesinde, pişmiş topraktan yapılmış 50 adet metal kalıp tepsisi parçaları bulundu. İki tip tepsi vardı: Bunlardan biri, her biri 100 metal topak üretmek; diğeri de daha büyük olmak üzere 50 topak üretmek içindi (muhtemelen daha büyük sikkeler yapabilmek için).

Toplamda, arkeologlar tarafından açığa çıkarılan tepsiler, çekiç ve kalıp yardımıyla 3000’den fazla metal topakla sikke üretebilecekti. Bu buluntular, Avrupa’daki Demir Çağı sikke üreticilerinin en kuzeydeki arkeolojik kanıtı.

Britanya’daki Roma etkisi

Arkeologlar, kuzey ve güneyde yer alan üçüncü ve dördüncü alanda oldukça yüksek değerli ve muhtemelen bilinçli olarak kırılmış yüksek statülü Roma eserlerinin, ritüel adağı olarak saklanmaları için kullanılan bir grup çukur buldu. Demir Çağı dini geleneğine göre, genellikle tanrıları sunulan adak olarak gömülecek değerli objeler bilinçli olarak parçalanırdı.

Yorkshire’da yeni keşfedilen Roma eserleri, Kuzey Britanya’daki Roma etkisinin bilinen en büyük arkeolojik kanıtlarını temsil ediyor. Arkeoloji, İngiltere’nin kuzeyi Roma İmparatorluğuna dahil olmadan hemen önceki dönemde, Brigantia’da Roma tarihçilerinin yaşadığı iddiasını işaret eden bazı önemli konuları ilk kez doğruluyor.

İngiltere Tarihi’nin antik anıtlarının ana müfettişi Neil Redfern; “Buluntular, İngiltere tarihinin önemli bir dönemini aydınlatıyor – Kuzey Britanya’da Roma eserlerinin, güç ve etkisinin çok erken varlığı. Yorkshire’daki kazılar, bölgenin Roma imparatorluğuna nasıl dahil olduğu konusundaki görüşümüzü yeniden tanımlıyor.” diyor.


Independent. 6 Nisan 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login