Bilecik’te 8.500 Yıllık Bir Müzik Aleti Bulundu

Bilecik’in Bahçelievler Mahallesi’nde kazı alanında 8.500 yıl öncesine ait kemikten bir müzik aleti ortaya çıkarıldı. Buluntunun Anadolu’da bilinen en eski müzik aletlerinden biri olabileceği belirtiliyor.

C: Bahçelievler Kazı Arşivi

Bir sakinin mahallede boş bir alanda gördüğü bazı seramik parçalarını Bilecik Arkeoloji Müzesi’ne bildirmesinin ardından Valilik ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Rektörlüğü’nün desteğiyle bölgede kazı başlatıldı.

Batı Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu ortaya çıkan ve bir apartmanın bahçesinde yer alan kazı alanında, 8.500 yıllık olduğu tahmin edilen insan iskeletleri bulundu. Ayrıca yapılan kazılarda siyez, emmer buğdayı, arpa, mercimek ve karabuğday gibi tohumlar bulundu.

(Bilecik’te 8.500 Yıl Önce Gömülmüş İnsan Bulundu)

Ayrıca arkeologlar, çalışmaları sırasında flüt veya düdük gibi görünen bir kemik nesne ortaya çıkardılar. BŞEÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan, çalgının bir yüzünde bir ve diğer yüzünde iki delik olduğunu söyledi. Bu deliklerin çapının 1 santimetreden daha küçük olduğunu belirten Fidan, “Nesne üzerinde yapılan restorasyon ve baskı analizlerinin ardından enstrümanı çalmak için bir projeye başlamayı planlıyoruz.” dedi.

Fidan, “Buraya 9.000 yıl önce gelen ve yaklaşık bin yıl kalan insan topluluklarının ilk köylerini ortaya çıkardık. Bölgede yaşayan tarım yapmayı bilen insanlar, aynı zamanda hayvanları da evcilleştirmişti.

Fidan, kazı alanında başka insan iskeletlerine de rastladıklarını ve bu iskeletlerin Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı’nda detaylı olarak inceleneceğini belirtti. “Çok yakın bir gelecekte, bu insanların yaşları, cinsiyetleri, hastalıkları ve yedikleri yiyecekler hakkında pek çok şey öğrenmeyi hedefliyoruz.”

Kazıda bulunan buluntular, restorasyon ve araştırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından Bilecik Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login