Belçika’daki Neandertaller Yamyamlık Yapıyordu

Belçika’da 40.000 yıl önce yaşamış Neandertallerin, birbirlerini yiyerek yamyamlık yaptıklarına dair kesin kanıtlar bulundu.

Arkeolog Christian Casseyas, Goyet mağarasında keşfedilen en son alanı gösteriyor; burada beş Neandertal bireyinden 96 kemik ve üç diş bulundu. F: AFP

Belçika’daki Goyet Mağaralarında yapılan araştırmalarda, Neandertallerin sadece atları ve ren geyiklerini değil, birbirlerini de yediğine dair tüyler ürpertici kanıtlar bulundu.

Mağarada bulunan yaklaşık 40.000 yıllık yeni doğmuş bir bebek, bir çocuk ve dört yetişkine ait kemikler, kesik izleri ve kırma izlerinin kesin kanıtlarını taşıyor.

Arkeolog Christian Casseyas, burada yamyamlık yapıldığının kuşku götürmez bir gerçek olduğunu söylüyor.

Goyet’te bulunan bu kemikler, Neandertallerin yok olduğu döneme çok yakın bir zamana tarihleniyor. Afrika’dan çıkarak dünyaya yayılan ve Neandertallerle çiftleştiği de bilinen Homo sapienslerin (biz), Neandertallerin yok olmasında payı olduğu düşünülüyor.

Daha önceden Neandertaller, kendilerinden daha zeki olan Homo sapiensler tarafından yok oluşa sürüklenen ilkel mağara adamları olarak görülüyordu. Fakat sonraki araştırmalar Neandertallerin oldukça karmaşık ve akıllı olduğunu, yaralılarına baktığını ve ölüleri için törenler düzenlediğini ortaya koydu. Fakat son yapılan araştırmalar, Neandertallerin aynı zamanda ölülerini yediğini de gösteriyor.

Neandertallerin yamyamlık yaptığına dair bugüne kadarki buluntular şimdiye kadar sadece Güney Avrupa’da; İspanya’daki El Sidron ve Zafarraya’da, Fransa’daki Moula-Guercy ve Les Pradelles’te bulunmuştu.

Goyet mağaraları Paleolitik dönemden beri insanlar tarafından iskan ediliyordu. 250 metre uzunluğundaki galeriler, hala mağaranın birkaç metre altından akan Samson nehri tarafından açılmış.

Arkeologlar, 99 Neandertal kemik parçasını inceledi ve yamyamlık bulgusu buldu. F: AFP

Neandertal kemikleri tesadüfen bulundu

Bu mağaraların sırları, paleontolojinin önemli isimlerinden biri olan Edouard Dupont (1841-1911) sayesinde, 19. yüzyılın ortalarında ortaya çıkmaya başladı. Belçika Doğal Tarih Müzesi müdürü Dupont, 1867 yılında Goyet mağaraları da dahil olmak üzere birçok mağarayı araştırdı ve sayısız kemik ve taş alet topladı. Charles Darwin, evrim teorisini ilk kez anlattıktan sadece birkaç yıl sonra Dupont, kendi araştırmasının sonuçlarını “Taş Devri Boyunca İnsan” adlı kitabında yayımladı. Fakat keşifleri, bir yüzyılı aşkın bir süredir müzenin (şu an Brüksel Doğal Bilimler Enstitüsü) arşivinde kaldı.

2004 yılında enstitünün antropoloji başkanı Patrick Semal, Dupont’un insan kemiği olduğunu düşündüğü kemiklerin arasında gizlenmiş bir çene kemiğinin, açık bir şekilde Neandertal’e ait olduğunu tespit etti.

Bilim insanları o günden beri, Dupont’un hayvan kemiği olduğunu düşündüğü kemiklerin içinde hiç Neandertal kemiği olup olmadığını görmek için ayrıntılı olarak inceledi.

Şimdi ise Amerika’daki California Eyalet Üniversitesi’nden antropolog Helene Rougier tarafından yönetilen uluslararası bir ekip, Goyet’teki kemiklerden Neandertallerin yamyam olduklarını ispatladı.

Antropolog Helene Rougier, Brüksel’deki Doğal Bilimler Kraliyet Müzesi’nde, Goyet mağarasında bulunan Neandertallerin bazı kemiklerini ve dişlerini gösteriyor. F: AFP

Kuzey Avrupa’da Neandertallere dair ilk yamyamlık izleri

Mağaralarda turlar veren Christian Casseyas, kemiklerde eti parçalamak ve kemikten ayırmaya çalışırken yapılmış izler bulunduğunu söylüyor. Casseyas, “Bu kemikleri, aynen kemik iliğini çıkarmak için mağaranın girişinde bulunan geyik ve atların kemiklerini kırdıkları gibi kırmışlar.” diyor.

Belçika mağarasında yaptığı çalışmalar geçtiğimiz Temmuz ayında Scientific Reports tarafından yayımlanan Rougier, “Kuzey Avrupa’da bir ilk olarak, ölen bazı Neandertallerin yendiği sonucuna varabiliriz.” diyor.

Rougier, “Bu kemiklerden bazıları, çakmaktaşlarının kenarlarını yeniden şekillendirmek ve keskinleştirmek için kullanılmış.”

Fakat Neandertallerin yamyamlık yapmasının sebepleri ve hangi ölüleri yediği hala gizemini koruyor.

Rougier, “Bu yamyamlık sistematik miydi? Sadece belli anlarda mı yapılıyordu? Bu yamyamlığın arkasındaki nedeni nasıl yorumlayacağımı bilmiyorum. Tamamen yiyecek için de olabilir, sembolik bir önemi de olabilir.”

İnsanlık Tarihi Boyunca Yamyamlık

Modern İnsanlar 15.000 Yıl Önce Birbirini Yiyordu


AFP. 30 Aralık 2016.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login