Bayburt’ta Roma Dönemi Garnizon Kalıntıları Bulundu

Bayburt’ta, Roma İmparatorluğu döneminde askeri garnizon olarak kullanıldığı değerlendirilen bir alan ve garnizona ait duvar kalıntıları bulundu.

Bayburt’ta, Roma İmparatorluğu döneminde askeri garnizon olarak kullanıldığı değerlendirilen bir alan keşfedildi. Alanda yapılan yüzeysel incelemede garnizona ait duvar kalıntıları bulundu.

(Çingene Kızı’na Ait Parçalar Türkiye’ye Dönüyor)

Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri, kentte arkeolojik alan tespiti için yürüttükleri çalışma kapsamında, Gümüşhane’deki Satala Antik Kenti’ne benzeyen 5 hektarlık arkeolojik bir alan keşfetti.

Merkeze bağlı Yeniköy köyüne yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta, geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan kalıntıların yer aldığı alanda yüzey çalışması başlatıldı.

İlk etapta yaklaşık 15 metre uzunluğunda bir duvar, iç ve dış duvarlar, düz, orta tarafı dolgu moloz taş ve harçsız bir duvar örgüsü belirlendi. 3 metre olan duvarın kalınlığının bir savunma yapısı olduğu değerlendiriliyor. Bölgede arkeolojik kazı yapılması planlanıyor.

Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Çiğdem, 5 hektarlık alanda Roma İmparatorluğu’nun askeri garnizon olarak kullanıldığı Gümüşhane’deki Satala Antik Kenti’ne benzeyen bir arkeolojik alan tespit ettiklerini belirterek, savunma mimari yapısı olan kanıtlarla karşılaştıklarını söyledi.

(Latmos’ta Yeni Kaya Resimleri Bulundu)

Prof. Dr. Çiğdem, bölgede geniş çaplı araştırma yapmak istediklerini de ifade etti.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login