Avrupa’da 3000 Yıl Önceye Kadar Köpek ve Porsuk Yeniyordu

Araştırmacılar günümüzden önce 7200 ve 3100 yılları arasında ilkel insanların kedi, köpek, tilki hatta porsuk yediğine dair kanıtlar buldu.

Yapılan yeni bir araştırma, Neolitik Dönem’den Bronz Çağına, yani 3000 yıl öncesine kadar Avrupa’da evcik köpek, kedi, tilki ve porsuk yendiğini ortaya koydu. İspanya’da bir mağarada, MÖ. 1100 ve MÖ. 5200 yılları arasına tarihlenen ve üzerinde insan diş izleri bulunan hayvan kemikleri arkeologlar tarafından bulundu. Bu geniş zaman aralığı içinde zaman zaman kaybolsa da aralıklarla köpek tüketimi izleri görülmüş. Bu hayvanların tüketiminin kıtlık zamanlarında ekstra yiyecek sağlaması için olduğu düşünülüyor ve Avrupa’daki tüketimlerinin en eski örneklerini oluşturuyor.

Atapuerca’daki mağaranın, koyun sürülerine barınak olarak kullanıldığı ama bazı küçük etçil hayvanlarının da yendiği ortaya çıktı. Kemikler üzerinde yapılan araştırmalarda, kesik izleri, kırık izleri, aşçılık izleri ve diş izleri görüldü.

Dr. Patricia Martin, El Mirador Mağarası’nda köpeklerin parçalandığını, etlerinin sıyrıldığını ve haşlandığını söyledi. Böyle bir durumun olağandışı bir kıtlık döneminde gerçekleşmiş olabileceğini de sözlerine ekledi.

Bazı Asya kültürlerinde köpek etinin zengin bir protein kaynağı olarak görüldüğünü belirten Dr. Martin, bazı durumlarda da bu hayvanların deri elde etmek amacı ile öldürüldüğü de inkar edilemez dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply