Arabistan Çölünde 2.000 Yıllık Deve Kabartmaları Bulundu

Arkeologlar, Suudi Arabistan çölünün ortasında kayalara oyulmuş ve yaklaşık 2.000 yıl öncesine ait bir dizi gerçek boyutlu deve çizimleri keşfetti.

Kumtaşı düzlemine yapılmış kabartma. C: R. Schwerdtner

Araştırma ekibi, Kuzeybatı Suudi Arabistan’daki Al Jawf eyaletinde “Deve bölgesi” olarak adlandırılan bölgeyi araştırdı.

Bulguların hem boyut olarak hem de kalite olarak “benzeri görülmemiş” olduğu düşünülüyor ve hem alçak hem de yüksek kabartma biçiminde oyulmuş ilk gerçek boyutlu develer olduğuna inanılıyor.

Alçak kabartma çok fazla derinliği olmayan sığ kazılamalara denirken, yüksek kabartma ise arka plandan çıkıntı yapan heykel kütlesinin en az yarısını dışa çıkık olması anlamına geliyor.

Arabistan’ın bu bölgesinde yüzyıllardır develer sanatın önemli bir öğesini oluşturuyor, ancak araştırmacılar yeni keşfedilen deve çizimlerinin yüksek bir teknik beceri gerektirdiğini söylüyor.

(Arabistan’da 8000 Yıllık Tasmalı Köpek Resimleri Bulundu)

2016 ve 2017 yılları arasında bölgeyi araştıran arkeologlar, söz konusu sanat eserlerinin bir tapınım yeri ya da öyle değilse bile çöldeki belirsiz ortamda bir işaretçi olarak kullanılmış olabileceğini düşünüyorlar.

Araştırmacılar, “Bu izole ve görünüşte yaşamaya uygun olmayan bölge, son derece yetenekli sanatçıları kendine çekmişti ve buraya gelen insanlar için oldukça önemliydi.” diyor.

“Deve bölgesi, belki de bir sınır belirleyicisi veya saygı gösterim mekanı olarak hizmet etmişti ve Arabistan’daki kaya sanatının gelişimi için önemli yeni kanıtlar sunuyor.”

Araştırmacılar, bu sanatın, Nebati ve Part İmparatorluğu etkileri olan bir Arap geleneğinde yapıldığını düşünüyorlar.

Bölgenin tarihlendirmesi bugüne kadar oldukça zor olmasına rağmen, Ürdün Petra’daki bir kabartma ile karşılaştırıldığında araştırmacılar, heykellerin MÖ ilk yüzyıllarda tamamlandığını söylüyor.

(Arabistan’da Binlerce Yıllık Gizemli Taş Yapılar Görüntülendi)

“Deve bölgesi artık arkeolojik keşifler için uygun olmasıyla birlikte, Suudi kaya sanatının önemli bir vitrini olarak kabul edilebilir.”

Araştırmanın baş yazarlarından Guillaume Charloux, bulguların gerçekten ender rastlanan cinsten olduğunu söylüyor.

“Yakınlarda bulunan çakmaktaşından başka tanı malzememiz yok ve bu araçların heykelleri yapmak için kullanılıp kullanılmadığından emin değiliz.”

“Nebatiler bölgeye kuvvetle bağlıydı ve yakınlarda bir topluluk olması muhtemeldi. Mezopotamya ile ticaret yaptılar, bu da antik dönemde karavan yolundaki atılımların kilometre taşı olabileceğini gösteriyor.”


The Independent. 14 Şubat 2018.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login