Antikythera Batığı’nda Büyük Bir Mermer Heykel Başı Bulundu

1901’de Antikythera mekanizmasının keşfedildiği Yunanistan’daki Antikythera Batığı’nda devasa bir mermer başı bulundu.

C: Greek Ministry of Culture

Antikythera batığı, MÖ 1. yüzyıldan kalma Roma dönemine ait bir batık. Bölge, 1900 yılında Yunan Antikythera adası yakınlarında sünger dalgıçları tarafından keşfedildi.

Bazı bilim insanları, geminin MÖ 86’da Atina’dan gelen Romalı General Sulla’nın ganimetinin bir kısmını taşıdığını öne sürdüler. Yunan yazar Lucian’ın, Antikythera bölgesinde General Sulla’nın batan gemilerinden birine yaptığı gönderme bu teoriyi doğurdu.

Önceki kazılarda, Antikythera mekanizması (birçok kişi tarafından dünyanın ilk analog bilgisayarı olarak kabul ediliyor) adı verilen bir cihazın ciddi şekilde aşınmış kalıntılarına ek olarak çok sayıda heykel, sikke ve eser ortaya çıkartılmıştı.

Batığın içindeki amforalar MÖ 80-70, Helenistik çanak çömlekler MÖ 75-50 yıllarını gösteriyor ve Roma seramikleri, birinci yüzyıl ortasındaki formlara benziyordu.

C: Greek Ministry of Culture

Yunanistan Kültür Bakanlığı tarafından açıklanan son keşifte, araştırmacılar gemi enkazının keşfedilmemiş kısımlarını ortaya çıkarmak için birkaç büyük kayayı hareket ettirdiler. Ekip, sakallı bir erkek figürünün devasa mermer başının yanı sıra, bir insan formunun her iki alt uzuvlarının da korunduğu bir heykelin mermer kaidesini keşfetti.

Kafanın, 1900 yılında bölgede keşfedilen başsız bir heykel olan ve şu anda Atina’daki Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen “Antikythera Hercules’i” adı verilen heykele ait olabileceği tahmin ediliyor.

(İlgili: İlk Bilgisayar Antikythera Mekanizması MÖ 178’de ‘Çalıştırıldı’)

Bronz eserler ve demir çivilerin keşfine ek olarak, adli diş bilimi ve radyokarbon tarihleme uygulayarak cinsiyet, yaş ve kökenleri hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkarması gereken iki insan dişi de keşfedildi.

Antikythera batığının çalışma projesi, Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı Ephorate Sualtı Antikaları Dairesi tarafından yürütülüyor.


Greek Ministry of Culture. 20 Haziran 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login