Antik Etrüsk Resimlerindeki Gizli Sahneler Ortaya Çıkarıldı

Araştırmacılar yeni bir teknik kullanarak, Roma’nın güçlenmesinden evvel gelişmiş Etrüsklere ait renkli resimleri ortaya çıkardılar.

Araştırmacılar, 2.500 yıllık “Maymun Mezarından” bu Etrüsk resmini (solda) restore etmek için yeni bir teknik kullanarak, çok uzun zaman önce gerçekten neye benzediğini ortaya çıkardılar (sağda). C: Vincenzo Palleschi

Örneğin, Maymun Mezarı adlı bir mezardaki resimde yeni detaylar ve başka bir sanat eserinde yeraltı dünyasını tasvir eden yeni sahneler buldular.

Etrüskler son derece detaylı resimler ürettiler, ancak geçen zaman içinde bu eserler kısmen görülebilir duruma geldiler ve bazıları da renklerinin çoğunu kaybetti.

Bir araştırma enstitüsü olan Pegaso Srl Archeologia Arte Archeometria’dan araştırmacı Gloria Adinolfi, Archaeological Institute of America ve  Society for Classical Studies tarafından sanal ortamda gerçekleştirilen yıllık toplantıda şunları söyledi: “Önemli bir sorun, korunan resimlerin renkleri hakkındaki önemli bilgi kaybıdır. Çünkü fiziksel kimyasal bileşimlerinden dolayı bazı renklere özel bir önem verilirdi.”

(Bulunan Mezar, Etrüsklerin Çöküşünü Aydınlatabilir)

Adinolfi: “Bazı renklerin, diğerlerinden daha iyi korunmuş olması, antik resimlerin yapıldıkları çağdaki görünüşlerine ilişkin bozuk bir imaj verebilir. Örneğin, yeşilin bazı tonları iyi korunamazken, kırmızı genellikle günümüze kadar iyi korunur. Kızıl meşe genellikle daha dayanıklı görünür ve bu nedenle kırmızılar baskındır. Bu durum, resimlerdeki süslemelerin orijinal polikromisinin doğru algılanmasını zorlaştırır.” diyor.

Antik Resimleri Ortaya Çıkarmak

Araştırma konseyinde kıdemli bir araştırmacı olan ekip üyesi Vincenzo Palleschi’nin aktardığı üzere, resimleri ortaya çıkarmak için bilim insanları, görünür, kızılötesi ve ultraviyole ışık bantlarında düzinelerce görüntü almayı ve bunları Pisa’daki İtalya Ulusal Araştırma Konseyi’nde geliştirilen istatistiksel algoritmalarla işlemeyi içeren çoklu aydınlatma hiperspektral ekstraksiyon (MHX) adı verilen bir teknik kullandılar.

Bu teknik, tek bir spektral bantta çok spesifik bir tepkiye sahip olan ve Eski Mısır’da geliştirilmiş olan “Mısır mavisini” tespit edebiliyor. Ekip ayrıca, resimde hangi renklerin bulunduğunu belirlemeye yardımcı olması için günümüze kalmış renklerin kalıntılarını da analiz etti. 

MHX ve renk analizinin birleştirilmesi sayesinde, araştırma ekibi Antik Etrüsk resminin kaybolmuş sahnelerini ortaya çıkardı. Araştırmacılar sunum sırasında kayaları, ağaçları ve suyu gösteren Etrüsk yeraltı dünyasını tasvir eden resimlerin ayrıntıları da dahil olmak üzere birkaç örneği sergilediler. 

Araştırmacılar, duvarında ağaçta asılı bir maymun resmi bulunduğu için “Maymun Mezarı” olarak bilinen bir mezar yapısında, bir kişiyi tasvir eden resmin ayrıntılarını ortaya çıkardı. Çıplak gözle bakıldığında resim kırmızı bir lekeyi andırıyordu. Ancak MHX ve renk analizi yapıldığında, bir nesneyi taşıyan birinin saç ve yüz detayları açıkça görülebiliyor. Aslında mezar, 19. yüzyılda ortaya çıkarılmıştı ancak şimdi bu yeni teknoloji sayesinde resimler daha görülebilir hale geldi.

Ekibin araştırması devam ediyor ve gelecekte gizli kalmış daha fazla resim ortaya çıkabilir.


Live Science. 26 Şubat 2021.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Marmara Üniversitesi Eski Çağ Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login