Antik Çağlardan Günümüze Kalan En Eski 5 Kıyafet

Adem ile Havva’nın, cennetten kovulduktan sonra yaptıkları ilk iş, kendilerini yapraklarla örtmek olmuştu ya da gelişen kol ve bacakları karşısında şaşıran canlılar, bir anda pantolon ve modaya uygun bir tişört giymenin daha yararlı olacağına karar verdiler. İnandığınız hikaye ne olursa olsun, giyinmek tarihin önemli bir parçası. Havalı takım elbiseler, üniformalar, futbol formaları veya pantolonlar; tarihin sayfalarında en az onları giyen insanlar kadar önemli bir yer tutuyorlar.

Bu koleksiyonda yer alan kıyafetler, dünyanın bilinen en eski kıyafet parçaları.

1- Tarkan Elbisesi (MÖ. 2800)

Tarkan elbisesi, MÖ. 2800 yılından kalma.

Tarkan elbisesi, MÖ. 2800 yılından kalma.

Tarkan elbisesi, dünyanın bilinen en eski kıyafet parçası ve ilk Hanedanlık Dönemi’ne tarihlendiriliyor (MÖ. 2800). “Tarkan” ismi, Kahire’nin güneyinde yer alan bir Antik Mısır mezarlığının adından geliyor. Elbise, 1913’te Petrie Müzesi tarafından bu mezarlıkta gerçekleştirilen kazılarda, bir keten yığınının arasında bulundu ve nihayet 1977 yılında Victoria ve Albert Müzesi’nin Tekstil Muhafaza Atölyesi tarafından temizlendi. Elbise, şu anda İngiltere’deki Petrie Müzesi’nde sergileniyor.

2- Dünyanın En Eski Sütyeni (MS. 1400)

MS. 1400’e tarihlendirilen dünyanın en eski sütyeni.

MS. 1400’e tarihlendirilen dünyanın en eski sütyeni.

“Sütyen” kelimesi 20. yüzyılda kullanılmaya başlandı, ancak sütyenin tarihi MS. 1390 ve 1485 yılları arasına kadar uzanıyor. Bu sütyen, Avusturya’daki Lengberg Kalesi’nin restorasyonu sırasında, deri parçası, ayakkabı, kumaş ve halat gibi eşyalarla birlikte bulundu. Eşyalar arasında bulunan bu sütyen, dantel ile süslenmiş 4 keten sütyenden bir tanesiydi. Bu sütyenlere giyildikleri dönemde “göğüs çantası” (breastbag) adı veriliyordu.

3- 3,300 Yıllık Pantolonlar

3,300 yıllık pantolonlardan bir tanesi.

3,300 yıllık pantolonlardan bir tanesi.

Çin’de, Tarım Havzası’ndaki Yanghai Mezarlığı’nda kazılarını gerçekleştiren Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden bir kazı ekibi bu keşfe imza attı. Dünyanın en eski kıyafet örneklerinden olan bu pantolonlar, göçebe çobanlara aitti ve tarihleri 3,300 yıl öncesine dayanıyordu. İklim sayesinde hem pantolonlar, hem de bunları giyen insanların kalıntıları iyi bir şekilde muhafaza edilmişti.

4- Areni-1 Ayakkabısı (MÖ. 3500)

Areni-1 ayakkabısı, MÖ. 3500 yılına tarihlendiriliyor.

Areni-1 ayakkabısı, MÖ. 3500 yılına tarihlendiriliyor.

Dünyanın en eski ayakkabısını, 2008 yılında, Ermeni bir yüksek lisans öğrencisi, Ermenistan’ın Vayots Dzor şehrindeki Areni-1 Mağarası’ndaki kazı esnasında keşfetti. Bu tek ayakkabı, mağaranın koşulları ve etrafındaki koyun gübreleri sayesinde, bulunduğunda neredeyse mükemmel bir durumdaydı. Dünyanın bilinen en eski ayakkabısı MÖ. 3500 yılına tarihlendiriliyor ve şu anda Ermenistan Tarih Müzesi’nde sergileniyor.

5- MÖ. 2500 Yılından Kalma Cüzdan

MÖ. 2500 yılına tarihlendirilen cüzdan.

MÖ. 2500 yılına tarihlendirilen cüzdan.

Almanya’nın Leipzig şehrinin yakınında gerçekleşen kazılarda, arkeologlar dünyanın en eski cüzdanı olduğuna inandıkları bir cüzdan keşfettiler. Malzemesi oldukça aşınmıştı, ancak cüzdanın süslemeleri hala seçilebiliyordu; neredeyse 100’e yakın köpek dişi bir araya yerleştirilmişti. Cüzdan, MÖ. 2500 ve 2200 yılları arasına tarihlendirilen bir mezar içerisinde keşfedildi. Köpek dişleri Taş Devri boyunca da çok popüler bir süsleme öğesiydi.


examiner

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login