Antalya’daki Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nde Kazılar Sürüyor

Antalya’nın Demre İlçesi’ndeki Aziz Nikolaos (Noel Baba) Anıt Müzesi’ndeki arkeolojik kazı çalışmaları başladı.

Antalya'daki Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'nde Kazılar Sürüyor

Antalya’nın Demre İlçesi’nde yer alan ve geçtiğimiz aylarda adı Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi olarak değiştirilen Noel Baba Anıt Müzesi’nde arkeolojik kazı çalışmaları başladı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Sema Doğan, müze ve çevresindeki manastırın turizm ve bilim adına çok önemli veriler içerdiğini söyledi.

Demre’de bulunan ve 2000 yılında Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’ndeki arkeolojik kazıların bu yılki bölümü başladı. 25 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi ortaklığında yürütülen kazılara, 20 yıl Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yıldız Ötüken başkanlık yaptı. 5 yıldır ise aynı bölümden öğretim üyesi Prof. Dr. Sema Doğan kazı başkanlığını yürütüyor.

Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’ndeki kazıların bu yılki bölümü 2 ay sürecek. Çalışmalara, Hacettepe ve Viyana Üniversitesi’nden 8 bilim insanı, 6 öğrenci ve 9 işçi katılıyor. MS 4. yüzyılda yaşamış Aziz Nikolaos adına 6. yüzyılda yapılan müzenin batı bölümdeki ana girişinde çalışmalar yapılacak. Geçen yılki kazılarda yapının orijinal giriş mekanı ve toprakla dolu olan tonozlu bir yapı bulunmuştu. Bu yılki kazılarda tonozlu yapının içindeki toprak boşaltılacak. Bu yapının üst bölümü de kazılarak yapı tam anlamıyla ortaya çıkarılacak. Yapı boşaltıldıktan sonra sağlamlaştırılacak ve ortaya çıkan veriler değerlendirilecek.

Antalya'daki Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'nde Kazılar Sürüyor

“Hıristiyan dünyasının merkezi”

Kazı Başkanı Prof. Dr. Sema Doğan, Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nin Türkiye’nin kültür mirasında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kuzey, doğu ve batı alanındaki manastır yapıları hepimiz için, turizm için ve bilim adına çok önemli bilimsel veriler içermektedir. Tarihi 5. yüzyıla kadar inen, öncesinde 4. yüzyılda yaşamış olan Aziz Nikolaos’ın mezarını içermesi nedeniyle Ortodoks Hıristiyan dünyasının merkezi. Ortaçağ boyunca da bir hac yeri olarak da önemini korumuştur. Bu çok önemli yapıda önümüzdeki yıllarda da sürdürülecek çalışmalarda önemli veriler elde edilecek. Kalan yapılar ortaya çıkarılacak.”

Aziz Nikolaos Kimdir?

MS. 3. yüzyılın ikinci yarısında Patara’da doğup Myra’da piskoposluk yapmış olan Aziz Nikolaos’ın saygın dini kişiliği öldükten sonra aziz mertebesine ulaşmasını sağlamış, başta eski Rusya Çarlığı olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinin en popüler azizi olmuştur. Almanya’m Freiburg, İtalya’nın Bari ve Napoli kentleri ile tüm Sicilya adasında özel saygı duyulan Aziz Nikolaos, Hollanda ve ingiliz dillerinde Santa Klaus olarak tanınmış, bunlar sayesinde Amerika’da da sevilerek New York’u koruyan azizlerden biri sayılmıştır. Avrupa’nın kuzey ülkelerinde çocukların koruyucusu ve sevindiricisi Noel Baba geleneği Aziz Nikolaos inancıyla bütünleştirilerek yarı dini ve çok popüler efsanevi bir tipin yaratılmasına sebep olmuştur. Aziz Nikolaos Kilisesi, Bizans sanat tarihinin önemli bir anıtı mimari üslubu ve süslemesiyle Orta Bizans Dönemi’nin en seçkin örneğidir.

Türkiye’nin En Çok Ziyaret Edilen Müzelerinden

Noel Baba Anıt Müzesi 2014 yılında, Ayasofya, Topkapı, Mevlana ve Harem Dairesinden sonra Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 5. Müzesi olarak biliniyor. En çok Hıristiyanlar tarafından ziyaret edilen müze 2014 yılında toplam 531.970 ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştı.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login