Ankara’da Doğalgaz Boru Hattı Döşenirken Roma Kalıntıları Bulundu

Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak proje kapsamında Ankara’da borular döşenirken Roma Dönemi’ne ait kalıntılar bulundu. Gölbaşı’nda sürdürülen çalışmalarda arkeolojik kalıntılar bulunması nedeniyle bölgede çalışmalar durduruldu.

Ankara’da Doğalgaz Boru Hattı Döşenirken Roma Kalıntıları Bulundu

Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki doğalgazını öncelikle Türkiye’ye ardından Avrupa’ya taşıyacak olan 1850 kilometre uzunluğundaki Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında çalışmalar 20 ilde sürüyor. Bu şehirlerden biri olan Ankara’nın Gölbaşı İlçesi Dikilitaş Mahallesi’nde çelik doğalgaz borularının yerleştirileceği kanal için dozerlerin kazı yaptığı sırada Roma Dönemi’ne ait yer altı odaları bulundu. Üzerinde Çatal Haç sembolleri bulunan odalardan sonra bölgedeki boru döşeme çalışmaları sonlandırıldı.

Roma Dönemi’ne ve 7. yüzyıla ait olduğu düşünülen odalarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı ekipler incelemelerde bulundu. Yer altındaki kalıntıları inceleyerek figürleri fotoğraflayan ekipler, konu ile ilgili detaylı çalışma başlattı. Uzmanlar odaların mezar olması ihtimali üzerinde duruyor.


sabah

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login