Amazon’da Saat Kadranı Gibi Düzenlenmiş Evler Bulundu

Yağmur ormanlarının örttüğü yüzeyin altını görmeyi sağlayan teknoloji sayesinde, saat kadranı gibi düzenlenmiş Amazon evleri keşfedildi. 

Lidar teknolojisi, güneş ışınlarına benzeyen uzun süre önce terk edilmiş köyleri ortaya çıkardı.

Brezilya’nın güney Acre eyaletine helikopterlerle monte edilen uzaktan algılama ekipmanı, MS 1300-1700 yılları arasında inşa edilmiş eski bir köyün manzarasını ortaya çıkardı.

Dairesel biçimde olan yapıların ayırt edici ve kendini tekrar eden bir şekilde düzenlenmesi, eski insanların potansiyel olarak Yerli Amerikan evrenini temsil edecek şekilde; konutlarını ve topluluklarını organize etme biçimleri için çok özel sosyal modellere sahip olduklarını gösteriyor.

(Amazon’da Dev Yaratıkların 12.600 Yıllık Çizimleri Bulundu

Bu, yağmur ormanlarının uzun süredir, Avrupalıların Amerika’da bir etki yaratmasından çok önce kültürleri yükselen, düşen; dönüşen ve yeniden yükselen yerli topluluklar tarafından iskan edildiğinin bir başka kanıtı. Araştırma, büyük geometrik desenlere sahip törensel alanların terk edilmesinden sonra, MS 950 civarında, yüksek sosyal ve mimari mekan kavramlarına sahip köylerde yaşayan yeni bir kültürü ortaya çıkardı. 

Dairesel tepelerden oluşan köyler, köy çemberinden bir saat veya güneş ışınlarının izleri gibi yayılan yükseltilerle birlikte çiftli gömme yollarla daha geniş bir araziye bağlanmış. Köylerin hem küçük hem de ana yolları var ve bu yolların yükseltilerle daha derin ve daha geniş olması sağlanmış. Çoğu köyde, ikisi kuzeyde doğru ve ikisi de güneye doğru çıkan ana yollar eşleştirilmiş. Yapılan yüzey araştırması, düz yolların genellikle bir köyü diğerine bağladığını ve kilometrelerce uzunlukta bir topluluk ağı oluşturduğunu ortaya koyuyor. 

Brezilya’nın Acre eyaletinde yaşayan ve iletişime geçilmemiş yerli kabile. C: Gleilson Miranda Governo do Acre Wikipedia

Bölgedeki ormansızlaşma daha önce arkeolojik araştırmalarla, aynı zamanda dairesel höyüklerin varlığını da belgeleyen höyük jeoglif toprak işlerinin varlığını ortaya çıkarmıştı. Bununla birlikte, şimdiye kadar yapıların kapsamı, mimari planları ve bölgesel organizasyonları yoğun tropikal ormanın altında gizli kaldı. 

İngiltere ve Güney Amerika’dan uzmanlar, bir MD helikopterine entegre edilmiş bir RIEGL VUX-1 İHA sensörünü kullanarak, daha önce düşünülenden daha karmaşık ve mekânsal olarak düzenlenmiş bir görüntü ortaya çıkararak orman örtüsünün altındaki mimari özellikleri belgeledi. Araştırmada 35’ten fazla köy ve düzinelerce yol belgelendi, birçoğunun hala keşfedilmemiş orman örtüsünün altında saklandığı tahmin ediliyor. Köyler, çapı 40 metre ila 153 metre arasında değişen, şehir merkezinin çevrelediği alan ~0.12 ila 1.8 hektar arasında değişen, daire şeklinde düzenlenmiş 3-32 höyükten oluşuyordu. 

Profesör Iriarte, ‘’Lidar, bu köylerin ve yolların özelliklerini tespit etmemizi sağladı. Bu daha önce mümkün değildi çünkü çoğu mevcut verilerin en iyilerinde bile görünmüyordu. Teknoloji, Amazon’un bu bölümünün çeşitli ve karmaşık mimari geçmişini görmemize yardımcı oldu.’’ 

‘’Lidar, Amazon’un yoğun bitki örtüsü ile karakterize ormanlık kesimlerdeki toprak alanları bulmak ve belgelemek için yeni bir fırsat sunuyor. Ayrıca yakın zamanda açılan mera alanlarındaki en küçük yüzeysel toprak değişimlerini de belgeleyebilir.’’ 


University of Exeter. 7 Aralık 2020.

Makale: Jose Iriarte el al. (2020). Geometry by Design: Contribution of Lidar to the Understanding of Settlement Patterns of the Mound Villages in SW Arizona, Journal of Computer Applications in Archaeology. 

İstanbul Üniversitesi Tarihöncesi Arkeolojisi mezunu. Aynı okulda Tarihöncesi Arkeolojisi bölümünde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login