Amasya’da Bulunan Elmalı Mozaik Müzede Sergilenecek

Amasya’da bulunan ve Roma dönemine ait yaklaşık 1.800 yıllık elmalı mozaik için müzede sergi alanı hazırlanıyor.

2014 yılında Amasya merkezine bağlı Yavru köyü yakınlarında, kaçak kazı yapılan alandaki kurtarma kazısında, yaklaşık 1.800 yıllık tapınak ile ortasında 1,5 metrekare çapında elma ağacı figürlü 20 metrekare genişliğinde mozaik bulundu.

(Dünyada Bilinen En Eski Mozaik Yozgat’ta Bulunmuş Olabilir)

Mozaik ortaya çıkarıldıktan sonra müze deposunda koruma altına alındı. Fakat geçtiğimiz yıl başlatılan çalışmalar ile ve yaklaşık altı aydır fiilen sürdürülen çalışmalar neticesinde, bu mozaik ve onun çevresinde bulunan mozaikler restorasyon ve onarım sürecinden geçiyor.

Amasya Arkeoloji Müzesi’nde mozaiğin sergilenmesi ile ilgili çalışmaları yerinde inceleyen Vali Osman Varol, “Bu zahmetli bir iş, çok boyutlu bir mesele. Farklı zamanlarda, farklı çalışmalar yapıp, daha sonrasında çalışma yaptığınız parçaları dinlendirmeniz gerekiyor. Ancak işin son aşamasına geldik. Müzemizin içinde bir fiziksel değişiklik gerçekleştirdik. Bu fiziksel değişikliğimizle bunun sergilenebileceği havuz ortamı yarattık. Ekip hala çalışmaya devam ediyor.” diyor.

Eksik parçaların restorasyon süreci tamamlandıktan sonra mozaik Amasya Arkeoloji Müzesi’nde ziyarete sunulacak.

Vali Varol, “Amasya’mız birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehir. Bu medeniyetler içinde dünya çapında önemli olan Roma medeniyeti bulunuyor. Yaklaşık 1700- 1800 yıllık mozaikten bahsediyoruz. Bu mozaiğin üzerinde elma ağacı olması, bugünkü kuşakların hatırlayabildiği kadar geçmişte meşhur elmasıyla bilinen bir şehri anlattığını ortaya koyuyor. Meşhur misket elmasıyla özdeşleşmiş ve bunun sonunda coğrafi işaretini ve patentini almış şehir olarak ilimizde 1700- 1800 yıl öncesinde elmanın önemli ağaç olduğunu, önemli ürün olduğunu gösteren kanıt diye düşünüyoruz. Buradaki çalışmalar sonucunda sergilenmeye başlandığında ziyaretçilerin bu esere büyük ilgi gösterecekleri kanaatindeyiz. Özellikle bizim turistik hareketimizin çok arttığı 4. aydan itibaren tamamen buradaki işlemlerin biteceğini umuyoruz.” diyor.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login