Akdeniz’de 7.000 Yıllık Batık Yol Keşfedildi

7.000 yıllık bir yolun kalıntıları, Korčula adlı bir Hırvatistan adasının kıyılarında yer alan batık Neolitik Soline bölgesinde keşfedildi.

7.000 yıllık yol, bir zamanlar Korčula adasını kıyı açıklarındaki eski bir yerleşim yerine bağlıyordu. C: University of Zadar

Araştırmacılara göre, bu eski yol bir zamanlar adayı, yapay bir kara kütlesi üzerinde oturan, ancak şimdi Akdeniz’de Adriyatik Denizi’nin yaklaşık 4 ila 5 metre altında bulunan bir yerleşim yerine bağlıyordu.

Arkeologlar ilk olarak 2021’de Korčula çevresindeki suların uydu görüntülerini inceleyerek Soline yerleşiminin kalıntılarını belirlediler. Deniz dibinde olağandışı bir yapı fark ettikten sonra şnorkellerini ve paletlerini alıp daha yakından bakmak için denize daldılar.

Keşif yaparken, ana adaya dar bir kara şeridi ile bağlı gibi görünen eski bir yerleşimin duvarlarına rastladılar. Şimdi su altında kalan bölgenin, bir zamanlar doğu Adriyatik’te yaşayan Neolitik Hvar kültürü tarafından inşa edildiğine inanılıyor.

(İlgili: Çayönü’nde Neolitik Bir Çocuğun Kafası Dağlanmış)

Ve Soline’de bulunan organik eserler yaklaşık 4.900 yıl öncesine tarihlenirken, araştırmacılar yeni keşfedilen yolun muhtemelen birkaç bin yıl daha eski olduğunu söylüyor. Özenle dizilmiş taş levhalardan yapılmış ve yaklaşık dört metre genişliğinde olan yol, deniz tabanındaki çamur katmanlarının altında gömülü olarak bulundu.

Zadar Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, bir zamanlar Soline’yi Korčula’ya bağlayan eski yol, 7.000 yıl kadar erken bir tarihte kullanılmış olabilir. Yerleşimin geri kalanı gibi, döşeli yürüyüş yolu da Hırvatistan kıyılarının bölgeyi büyük dalgalardan koruyan adalarla dolu olması sayesinde binlerce yıl boyunca hayatta kalmıştı.

Araştırmacılar, Neolitik yolun keşfini duyururken, Korčula’nın karşı tarafındaki Gradina Körfezi çevresinde devam eden araştırmalarının ayrıntılarını da açıkladı. Burada ekip yakın zamanda, iki yıl önce keşfedilen alanla neredeyse aynı görünen, Soline’ye benzer bir derinlikte ikinci bir batık yerleşim yeri belirledi.

Bu su altı kalıntılarının ilk kazıları, çakmaktaşı bıçaklar, taş baltalar ve öğütme taşı parçaları dahil olmak üzere çok sayıda Neolitik dönem eserini ortaya çıkardı. Soline’de bulunanlar gibi, yakın zamanda keşfedilen bu objelerin de Hvar kültürüyle ilişkili olduğu görülüyor.


IFL Science. 9 Mayıs 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login