Köpeklerin Kökeni Orta Asya’ya Dayanıyor

Bugüne kadar yapılan en kapsamlı genetik çalışmalardan birinde, köpeklerin soyunun Orta Asya’ya dayandığı ortaya çıktı. ABD Cornell Üniversitesi’nden Dr. Adam Boyko ve ekibinin yürüttüğü araştırmaya göre, köpeklerin kökeni Moğolistan veya Nepal yakınlarında yaşayan vahşi kurtlara dayanıyor.

Köpeklerin Kökeni Orta Asya’ya Dayanıyor

Kurtlar zaman içinde evcilleşerek insanlarla birlikte avlanmaya başladı. Köpek, bugün dünya üzerinde en fazla türü olan hayvan olarak biliniyor. Bu da insanların binlerce yıldır köpek yetiştirmesi ve üretmesinin bir sonucu.

PNAS adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırma boyunca, yaklaşık 4.676 bilinen cins köpeğin yanısıra 549 sokak köpeği incelendi. Cins köpekler insanlar tarafından yetiştirilen türlerden seçildi. Sokak köpekleri olarak ise şehirlerde yaşayan köpekler incelendi.

Dr. Boyko, köpekleri evcilleşmesinin birkaç yerde birden gerçekleşip gerçekleşmediğini araştırdıklarını ve daha önce yapılan araştırmalardaki gibi bunun sonucuna ulaşamadıklarını söyledi. Araştırmacılar köpek kromozomlarında birbirine yakın genleri de inceledi. Bu yakın genlerin modelleri, araştırma ekibini Orta Asya’daki evcilleştirme faaliyetlerine yönlendirdi.

Köpeklerin kökeni üzerine daha önce de pek çok araştırma yapılmış ancak farklı sonuçlara ulaşılmıştı. Kimileri köpeklerin kökenini Orta Doğu’ya dayandırırken, kimileri Doğu Asya ve Avrupa’ya dayandığını öne sürmüştü. Son araştırma da bu tartışmaya yeni bir boyut kazandırıyor ancak bundan sonraki araştırma konularından birinin, arkeolojik kazılarda bulunan antik köpek kalıntılarının DNA analizi olabileceği belirtiliyor.

Köpekler İnsanlar ile Nasıl İlişki Kurdu?

Birçok araştırmacı köpeklerin en az 15.000 yıldır var olduğunu ileri sürüyor. Ancak nasıl ortaya çıktıkları sorusu hala cevaplanamadı.

Dr. Boyko “Hiç şüphe yok ki köpekler insanların avlanma alanlarının etrafında dolaşıyorlardı ve zamanla insan hayatına uyum sağladılar. Ancak asıl soru, buna neden olan ilk adımın ne olduğu ve neden evcilleştikleri. Yiyecek arayışına çıkan kurtlar insanlar tarafından öldürülen hayvan artıklarını topladı ve bu kurtları insanlara yakınlaştırdı. Eğer bu kurt sürülerinden biri yiyecek arayışında genetik değişime uğrarsa; uysallaşır, vücudu küçülür ve daha genç yaşta üremeye başlarsa, bu evrimlerinde farklı bir aşamaya geçtiklerini gösterir. Köpekler kaderlerini insanlara bağlamakla akıllıca bir kumar oynadılar. Çünkü bugün dünyada yaklaşık 1 milyar köpek yaşıyor. Kurtların sayısı ise 10 milyonu dahi bulmuyor.”

bbc

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login