Meksika’da Maya Kralı Pakal’ın Mezar Hiyeroglifi Deşifre Edildi

Meksika’daki araştırmacılar, antik Maya şehir devleti Palenque’te 60 yıldan da önce keşfedilen Kral Pakal’ın mezarındaki hiyeroglif yazıyı sonunda deşifre edebildi. Yazıtta “Dokuz Bilenmiş (Keskinleştirilmiş) Mızrağın Evi” yazdığı ortaya çıktı.

Kral K'inich Janaab' Pakal'ın ölü maskı. Görsel: Hector Montana/ INAH

Kral K’inich Janaab’ Pakal’ın ölü maskı. Görsel: Hector Montana/ INAH

Kral Pakal’ın yeraltı mezarı 1948’de Meksikalı arkeolog  Alberto Ruz Lhuillier tarafından 1948’te keşfedildi. Guillermo Bernal’ın Mayaların kutsal hayvanlarından biri olan jaguar ile ilgili yaptığı araştırmalar da, onu aynı forma sahip diğer hiyerogliflerle bir bağlantı kurmaya yöneltti.

Yazıyı çözmeye yardımcı olan ise, bir jaguar azı dişine benzeyen ve “uç” anlamına geldiği şeklinde yorumlanan bir hiyeroglif oldu. “Uç” kelimesi keskin uçlu mızrak olarak yorumlanıyor.

Milli Otonom Meksika Üniversitesi Maya Çalışmaları Merkezi’nden Bernal basın toplantısında “Bu savaşla ilgili bir isim, ve daha önce hiyeroglif olduğu bilinmeyen ve çözülememiş olan  bir şekil” dedi.

” ‘Dokuz Bilenmiş Mızrağın Evi’, mezarın duvarlarında görülen dokuz savaşçı tarafından da yansıtılan bir isimlendirme” diyor Bernal.

Meksika'da Kral Pakal'ın mezarı. Görsel: Alamy

Meksika’da Kral Pakal’ın mezarı. Görsel: Alamy

MS 603 yılında doğan Kral K’inich Janaab’ Pakal’ın 12 yaşında tahta geçtiği söylenir. Kral Pakal’ın hükmü sırasında antik Palenque şehri zenginlik ve refaha kavuştu. Pakal’ın, Palenque’teki en iyi mimari örneklerinin inşasından sorumlu olduğu belirtilir.

“Bu mimari tarzı genellikle Maya klasik söneminde, özellikle MS 700 ve 800 yılları arasında görülür. Bu dönem Maya kültürünün son yüzyılıdır ve Mayaların çöküşüne çok yakındır. MS. 800’den sonra Maya şehirleri çökmeye başladı. Şehirlerin çöküşüyle bu yüzyılda başlayan savaşların sıklığı arasında güçlü bir  bağlantı vardır”

Hiyeroglif yazı, takvim ve bir astronomik sistem geliştiren Maya uygarlığı MS 250 ile 900 yılları arasında zirveye ulaştı, ve sınırları günümüzdeki Guetamala, Belize ve Honduras’a kadar genişledi.

Meksika'da Maya kralı Pakal'ın Mezarındaki Hiyeroglif Deşifre Edildi


Reuters, NBC news

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login