Danimarka’da Taşlara Çizilmiş Neolitik Dönem Haritaları Bulundu

Danimarka’da yapılan Bornholm kazılarında bir hendek içerisinde bulunan 5000 yıllık üzerinde çizimler bulunan taşın harita olduğu anlaşıldı.

Danimarka'da Taşlar Üzerine Çizilmiş Neolitik Dönem Haritaları Bulundu

Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamaya göre, taş buluntunun Neolitik bir tapınma alanı olan Vasagard’da yürütülen arkeolojik çalışmalarda bulunduğu belirtildi.

Danimarka Ulusal Müzesi araştırmacıları tarafından yapılan incelemelerde daha önceki benzer bulgularda daha çok güneş ve güneş olayları hakkında bazı çizimler yapıldığı belirtilirken, araştırmacılar bu taştaki çizimlerin daha çok adanın topografik ayrıntılarını betimlediğini düşünüyor. MÖ. 2900 ila MÖ. 2700 yılları arasına tarihlenen taş, Danimarka bölgesinin Neolitik dönemine ait.

Vasagard kazılarında daha önceki yıllarda da olasılıkla ritüel bir amaca hizmet eden benzer çizimler, desenler, gölgelemeler ile bezenmiş taşlar bulunmuştu.

Araştırmacılar benzer çizimler içerisinde bazı çizgilerin stilize halde bitki ve yiyecekleri betimlediklerini düşünüyor.

Danimarka'da Taşlar Üzerine Çizilmiş Neolitik Dönem Haritaları Bulundu

Araştırmacılardan Fleeming Kaul taşlar üzerindeki çizimlerin tesadüf olabileceği iddasına kesin bir dille karşı çıkıyor. Benzer pek çok taşta farklı çevreleri tanımlamış haritalar olduğu ve birçok benzer çizimle bunların ispatlanabildiği belirtiliyor.

Son bulunan taş harita tüm değil ve üç parçadan oluşuyor.  İki parçası bulunabilen haritanın üçüncü parçası hala kayıp. Bu tür taşların sık sık bulunduğunu dikkate alarak, ritüel amaçlara hizmet  etmiş olabileceği düşünülüyor.


The Copenhagen Post

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login