Ordu’da Tahtta Oturan 2100 Yıllık Kibele Heykeli Bulundu

Ordu’da, Kurul Kalesi ve yerleşmesinde 2100 yıllık olduğu tahmin edilen 110 santim yüksekliğinde, mermerden ve tahtta oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu. Heykelin Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğu da belirtildi.

ordu'da tanrıça kibele heykeli bulundu

Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 25 arkeolog tarafından yürütülen kazı çalışmaları Ordu’nun Altınordu İlçesi Kurul Kalesi’nde sürüyor. Yapılan kazıda, yaklaşık 200 kilo ağırlığında ve 110 santim boyunda tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu.

ordu'da tanrıça kibele heykeli bulundu

Anadolu’da yerinde bulunan ilk mermer heykel

Bulunan heykelin Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğunu belirten Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt şunları söyledi;

“Çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. İki gün öncede çok güzel bir eser bulduk. Gerçekten bizim de beklemediğimiz kadar önemli bir eseri Ordu’da bulup Türkiye arkeolojisine kazandırdık. Bu çok nadir bir durumdur. Araştırmalarımıza göre bu heykel Kurul Kalesi’ni istila eden Romalı askerlerin işgali sırasında giriş kapısındaki duvarların yıkılmasıyla yerinde kalmış. Bu heykel bize ayrıca Ordu Kurul Kalesi’nin çok önemli bir yerleşim yeri olduğu göstermiş oldu.”

ordu'da tanrıça kibele heykeli bulundu

Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, heykelin bir süre yerinde kalacağını, daha sonra yetkililerin incelemelerinin ardından Ordu’daki müzeye kaldırılacağını belirtti.

ordu'da tanrıça kibele heykeli bulundu


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login