Bin Yıllık Şarkının Kayıp Dizeleri Bulundu ve Seslendirildi

11. yüzyıldan beri bazı dizeleri kayıp olan antik şarkının eksik parçaları bulunarak araştırmacılar tarafından enstrümanlarla çalındı.

Kayıp sayfa. (Görsel: Cambridge Üniversitesi kütüphanesi)

İngiltere’de 11. yüzyıla ait, Antik Roma dönemi felsefe kitabı dinletisine eşlik etmek için yazılan Teselli Şarkısı adlı melodinin eksik notaları 1000 yıl sonra tamamlandı. “Teselli Şarkısı” adlı eser, Antik Romalı filozof Boethius’un Felsefenin Tesellisi (The Consolation of Philosophy) adlı kitabına eşlik etmek için yazılmıştı.

O dönemlerde Horatius ve Virgil gibi yazarların eserlerine melodilerle eşlik etmek yaygın bir uygulamaydı. Bu uygulama sayesinde metinler daha kolay okunabiliyor ve dinlenebiliyordu. Ayrıca bu uygulamalar, genellikle aşk şarkılarını ve ağıtları öğrenme ve ritüalize etmek için kullanılıyordu. Bu yüzden söz konusu melodiler oldukça sade besteleniyordu.Müzik Bilimci Sam Barrett, bu şarkının tamamını çıkarabilmek için yaklaşık 20 yıldır çalışıyordu. Fakat elindeki eksik sayfalardan dolayı bunu yapmayı başaramamıştı. Söz konusu sayfaların Cambridge Üniversitesi kütüphanesinden çalındığını öğrenen Barrett, bu eksik sayfaları aramaya koyuldu. 1840 yılında Almanya’daki bir kütüphaneye götürüldüğünü tespit etmesi üzerine eksik olan sayfalardan birini bulmayı başardı. Böylece bir saatten daha fazla olan şarkının %90’ını tamamlayabildi.

Şarkıyı seslendirebilmek için Ortaçağ müziğine hakim üç sanatçı ile birlikte çalışan Barrett ve ekibi, 23 Nisan Cumartesi günü, şarkıyı canlı olarak dünyaya yeniden dinletti. Yaklaşık 1000 yıldır çalınmayan şarkı tekrardan dinleyicilerle buluştu. Şarkıyı aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

En Eski Çalınabilir Enstrüman: 9000 Yıllık Flütü Dinleyin


Gizmodo
aljazeera

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login