İstanbul Arkeoloji Müzesi Restorasyonunun Bir Kısmı Bitti

İstanbul Arkeoloji Müzesi güney kanat cephe tamir ve temizlik işleri tamamlandı.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Restorasyonunun Bir Kısmı Bitti

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde TÜRSAB sponsorluğunda uzun zamandır devam eden “Deprem Güçlendirme ve Restorasyon” çalışmalarının bir kısmı tamamlandı. TÜRSAB’ın resmi sitesinden yapılan açıklamada, güney kanat cephe tamir ve temizlik işlerinin tamamlandığı, iskele ve çalışma paravanlarının ise kaldırıldığı belirtildi.

1891’de ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey tarafından kurulan müzenin çeşitli altyapı sorunlarının çözülmesi ve depreme dayanıklılık kapsamında başlatılan projede, müdahale edilmeyen bölümler ziyaretçilere açık tutuluyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Restorasyonunun Bir Kısmı Bitti

Deprem güçlendirme ve restorasyon uygulamaları Süleymaniye Camii ve Mısır Konsolosluğu’nun restorasyonlarını yapan Güryapı tarafınden gerçekleştiriliyor. Restitüsyon ve Restorasyon projeleri Seçkin Mimarlık tarafından hazırlandı. Deprem güçlendirme projeleri ise İSMEP- İstanbul Kentinin Sismik Riskinin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi kapsamında İtalyan-Türk ortaklığıyla SPC ve OSM firmaları tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğunda hazırlandı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login