Tutankamon’un Sakalı Düştü!

Firavun Tutankamon’un maskesinin üzerinde bulunan sakal, temizlik sırasında düştü ve sonrasında ise epoksi adında bir tür yapıştırıcıyla geri yapıştırıldı!

tutankamonun sakalını kırıldı ve yanlış yapıştırıcı ile yapıştırıldı

Tutankamon bir cinayete mi kurban gitti? Peki bir ensest sonucu mu dünyaya geldi? Mezarı 1922’de bulunduğundan beri birçok gizemli soruya neden olan firavun, şimdi ise yeni bir gizeme tanıklık ediyor. Üstelik oldukça modern bir gizem: küratörler Tutankamon’un sakalını beceriksizce düşürdüler mi? Öyleyse bile daha sonrasında yanlış bir yapıştırıcı ile mi yapıştırdılar?

Bu sorular Kahire’nin merkezinde yer alan ve yetersiz fonlarla idare edilmeye çalışılan Mısır Müzesi’ni bir haftadır çalkalamakta. Tutankamon’un mücevherlerinin ve diğer binlerce antik hazinenin yer aldığı müzede çalışanlar, sakalın 2014 yılında rutin bir temizlik sırasında yerinden çıkıp düştüğünü söylüyor.

Kovulma korkusuyla isminin verilmemesini isteyen bir müze yetkilisi: “Bir gece maskenin sergilendiği alandaki vitrin aydınlatmasını düzeltmek istediler. Maskeyi yanlış şekilde tuttular ve kırdılar. Aynı gece hatalarını yanlış bir yapıştırıcı ile düzeltmek istediler fakat bu doğru değildi. Diğer günün çok erken saatlerinde tekrar yapıştırmaya çalıştılar. Bu işlem yarım saatlerini aldı fakat aslında bunun günler süren bir işlem olması gerekirdi” dedi ve yaşananları kabul etti.

Dün, Müze Müdürü Mahmoud el-Halwagy ve Konservasyon Bölümü Başkanı Elham Abdelrahman ortak bir röportaj verdiler ve iddiaları şiddetle yalanladılar. Halwagy, sakalın hiçbir zaman düşmediğini, hatta ekim ayında müze müdürlüğüne atandığından beri hiçbir sorun yaşanmadığını belirtti.

Halwagy: “Ben müze müdürü olmadan çok önce konservatörler sakalın düşebileceği konusunda endişe ediyordu. O yüzden yapıştırıcı ile sağlamlaştırmışlar fakat sonradan bu yapıştırıcının çok belirgin olduğu ortaya çıkmış. Yani asıl sorun yapıştırıcının çok göze batması.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply