83 Tonluk II. Ramses Heykeli Yeni Yerine Taşındı

Mısır, ordu mühendisleri ve uzman müteahhitler tarafından üstlenilen bir operasyonla, 83 tonluk ve 3.200 yıllık Kral II. Ramses heykelini Kahire’nin yeni yapılan Büyük Mısır Müzesi avlusuna taşıdı.

Özel olarak yapılmış bir kafeste yer alan II. Ramses heykeli, yeni Büyük Mısır Müzesi’ne taşındı. C: Kenneth Garrett, National Geographic

Antik devasa heykel, 400 metrelik yolculuğu için bir kamyon üzerine monte edilmiş bir kafes içine alınıp, taşıma sırasında sarsıntıların dengelenmesine yardımcı olmak için çelik kirişten bir sarkaç ile asıldı.

Güzergah boyunca yol, Ramses’in muazzam ağırlığını yeterince taşıyabileceğinden emin olmak için özel malzemelerle kaplandı. Transfer işlemi 770.000 Dolar’a mal oldu.

(Mısır’ın En Büyük Kraliyet Düğünlerinden Birinin İçyüzü)

Önceden Mısır Eski Eserler bakanı olan Zahi Hawass, bir törende yaptığı konuşmada, yeni müze projesinin, son yıllarda siyasi olaylarla büyük kayba uğrayan Mısır turizm sektörüne kazandıracağı önemin altını çizdi.

“Yeni müze insanlara Mısır’ın güvende olduğunu ve gelip ziyaret edebileceklerini gösterecek, çünkü Mısır eserlerinin korunması için turizme ihtiyacımız var.”

Kalabalıklar devasa Ramses heykelinin taşınmasını izliyor. C: Kenneth Garrett, National Geographic

Yeni yerine taşınan II. Ramses heykeli, ziyaretçiler müzeye girdiklerinde gördükleri ilk şey olacak. 2022 yılında resmen açılması beklenen müzenin bir kısmı bu yılın ilerleyen aylarında açılacak.

II. Ramses’in 83 tonluk bu heykeli, 1820’de İtalyan maceraperest Giovanni Caviglia tarafından Mit Rahina arkeolojik alanında ortaya çıkarılmıştı. Söz konusu taşıma işlemi, heykelin birkaç bin yıllık varlığı boyunca gördüğü dördüncü taşıma işlemiydi.

(Mısır’da II. Ramses’e Ait Yeni Bir Tapınak Bulundu)

Heykelin yapıldığı dönemde taş ocağından Mit Rahina arkeolojik alanına getirilmesi ilk taşıma işlemiydi. Daha sonra 1955 yılında Kahire’deki Ramses Meydanı’na getirildi. Meydandaki kirlilik ve sıkışıklığın artması sonucu, 2006 yılında kamuoyundan saklı tutulduğu bir saklama alanına götürülmesine neden oldu.

Mısır turizm sektörü, ülkenin ana döviz kaynağı kaynaklarından biri olmasına karşın, çeşitli şiddet ve çatışma olayları ile birlikte, 2011 yılındaki ayaklanmadan dolayı büyük sıkıntı çekti.

II Ramses heykeli, 2020’de büyük yapı tamamlandığında Büyük Mısır Müzesi’ne giren ziyaretçileri selamlayacak. C: Kenneth Garrett, National Geographic

Sektör, 2017 yılında bir önceki yılın aynı dönemine göre %123,5’luk bir artışla 7,6 milyar ABD dolarına ulaştı. Turist sayısı ise %54 artışla 8,3 milyona ulaştı.

Bununla birlikte, 2017 yılındaki turist sayısı, 2010 yılında yani ayaklanma öncesinde gelen 14.7 milyonu aşkın turist sayısının çok altında kaldı.


Reuters. 26 Ocak 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login