4.000 Yıllık Tablette Kırmızı Renkle Düzeltilen Hatalar Var

Mısır’da bulunan yaklaşık 4.000 yıllık tablette, bir öğrencinin, öğretmeni tarafından kırmızı renkle düzeltilen yazım hatalarını görebilirsiniz.

Bir öğrencinin, öğretmeni tarafından kırmızı renkle düzeltilen yazım hataları. Mısır, 12. Hanedan. MÖ 1981-1802. C: Metropolitan Museum of Art

Eğer bu, geçmişteki ödevinize çok benziyorsa, öğretmenlerin en azından son 4.000 yıldır öğrencilerinin çalışmalarının her yerini kırmızı kalemle düzelttiği gerçeğinden cesaret alabilirsiniz.

Şu anda New York’taki The Met’te tutulan bu tablet, Eski Mısırlı bir öğrencinin yazma pratiği yapma girişimini gösteriyor; ancak en azından öğretmenin gözünde düzeltilmesi gereken birkaç hata vardı.

Geçmişi Mısır Orta Krallığı’na kadar uzanan bunun gibi ahşaplar yeniden kullanılabiliyordu. 20. yüzyılın başlarına kadar sınıfların bir parçası olan kayrak yazı tabletlerine benzer şekilde, bugün hala sanatçılar tarafından astar olarak kullanılan gesso kaplama, tabletlerin her kullanımdan sonra beyazlatılmasına olanak tanıyarak bir sonraki alıştırma için temiz bir yüzey sağladı. Ahşabın solunda eski metnin tam olarak silinmemiş kalıntılarını hâlâ görebilirsiniz.

(İlgili: Pisagor Teoremi, Pisagor’dan Bin Yıl Eski Kil Tablette Bulundu)

Burada kullanılan yazı, anıtların duvarlarını süsleyen ve antik papirüs tomarlarında hala görebildiğimiz geleneksel hiyerogliflerle tam olarak aynı değil. Bu yazının karmaşıklığı, onu ortalama bir yazar için biraz kullanışsız hale getirdi, bu nedenle, hiyeratik adı verilen daha basit bir el yazısı versiyonu, MÖ 3000 civarında geliştirildi.

Bu eseri üreten öğrenci hakkında, metinleri yorumlama konusunda uzmanlaşmış merhum Mısır bilimci William C. Hayes’in “The Scepter of Egypt” adlı kitabının ilk cildinden biraz daha fazla bilgi edinebiliriz. Hayes, Iny-su adındaki genç bir adamın, kendi erkek kardeşinin adını sahte muhatabı olarak kullanarak, son derece resmi ve son derece kibar türden bir mektup yazma pratiği yapmak amacıyla bu parçayı yazdığını söylüyor.

Hayes, “Alıcı adına Thebes’in ve komşu kasabaların tanrılarına yakarılan uzun soluklu bir giriş bölümünün ardından, mektubun ana metninde bunun bir geminin, muhtemelen kutsal bir yelkenli geminin çeşitli parçalarının teslimiyle ilgili olduğunu görüyoruz.” diyor.

Sınıfa ders veren usta katip, Iny-su’nun bazı ifadeleri ve imlalarıyla ilgili hataları gördü ve dolayısıyla kırmızı mürekkeple düzeltmeler yaptı. Tüm bunlara ek olarak, zavallı adamın muhtemelen her şeyi ezberlemesi de bekleniyordu.


IFL Science. 6 Ekim 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login