3,2 Milyon Yaşındaki Lucy, Bizim Kadar Dik Durabiliyordu

Lucy’nin de içinde bulunduğu soyu tükenmiş tür olan Australopithecus afarensis, muhtemelen modern insanlar gibi diz eklemlerini düzeltebiliyor ve dik durabiliyordu.

Lucy’nin 3,2 milyon yıllık fosilleşmiş kalıntılarını içeren bir sergide, bir heykeltraşın insansı Australopithecus afarensis’i tasviri.

Yeni bir üç boyutlu kas modellemesi, 3,2 milyon yaşındaki atamız Lucy’nin tıpkı modern insanlar gibi dik durup yürüyebildiğini ortaya koyuyor.

Bulgu, araştırmacılar arasında, Lucy’nin de dahil olduğu soyu tükenmiş tür olan Australopithecus afarensis’in şempanze benzeri, çömelmiş vaziyette paytak yürümek yerine dik yürüdüğü konusunda giderek artan bir fikir birliğini destekliyor.

(İlgili: Yeni Ayak İzlerine Göre Lucy’nin Türü Çok Eşli Olabilir)

Bu hominin’in yeniden yapılandırılmış leğen kemiği ve bacak kasları da onun ağaçlara tırmanabileceğini gösteriyor, bu da türün 3 milyon ila 4 milyon yıl önce Doğu Afrika’da hem orman hem de otlak habitatlarında geliştiği anlamına geliyor.

Modelleme çalışmasını yürüten Cambridge Üniversitesi McDonald Arkeolojik Araştırma Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Ashleigh Wiseman, “Lucy’nin kasları, iki ayak üzerinde yürüme konusunda bizim kadar usta olduğunu ve muhtemelen ağaçların arasında kendini evinde hissettiğini gösteriyor. Her iki habitattan da etkili bir şekilde yararlanabiliyor olmalıydı.” diyor.

Wiseman, modern insanlardan alınan taramaları referans alarak, Lucy’nin iskeletinin sanal bir modeline kas katmanlarına ekledi. C: Ashleigh Wiseman

Lucy’nin fosilleri şimdiye kadar ortaya çıkarılan en iyi korunmuş Australopithecus kalıntıları olma özelliğini taşıyor ve iskeletinin yüzde 40’ı, 1970’lerin ortalarında Etiyopya’nın Hadar bölgesinden ortaya çıkarıldı.

Kemikleri, 1 metre boyunda olduğunu ve 13 ila 42 kilo arasında olduğunu gösteriyor. Keşfi, insan atalarının daha büyük beyinler geliştirmeden çok önce dik yürüyebilecekleri olasılığına işaret ediyor.

Bilim insanları fosil kayıtlarında yumuşak doku bulunmadığından, modern insanları (Homo sapiens) analog olarak kullanarak soyu tükenmiş türlerin kaslarının neye benzediğine dair bir rekonstrüksiyon çalışması yapabildiler. Kemik yapımız ve kas bağlantılarımız, Lucy’nin iskeletinde kasların nasıl katmanlaştığı konusunda bilgi verebilir.

Royal Society Open Science dergisinde yayımlanan bir çalışmada Wiseman, Lucy’nin her bir bacağındaki 36 kası yeniden oluşturmak için bir dijital modelleme yaklaşımı kullandı.

Rekonstrüksiyon çalışması, Lucy’nin diz eklemlerini düzeltebildiğini ve kalçalarını modern insanlara benzer şekilde uzatabildiğini gösteriyor, bu da türün ayakta durabildiğini ve dik yürüyebildiğini gösteriyor.

Model, Lucy’nin bacaklarının modern bir insanınkinden çok daha kaslı olduğunu ve kompozisyon olarak bir bonoboya daha çok benzediğini ortaya çıkardı. C: Ashleigh Wiseman

Söz konusu model aynı zamanda Lucy’nin bacaklarındaki yağ ve kas oranlarını ortaya çıkararak onların modern bir insanınkinden çok daha kaslı olduğunu ve kompozisyon olarak bir bonoboya (Pan paniscus) benzer olduğunu gösteriyor.

Bir insan kalçasının yaklaşık yüzde 50’si kas iken, Lucy’nin kalçası muhtemelen %74 kastan oluşuyordu ve daha az yağlıydı. Bazı baldır ve kalça kasları, bugünkü insan bacaklarındakinden iki kat daha fazla yer kaplıyordu.

Lucy’nin dizleri, uzama-bükülme ekseninde bir insanınkinden daha geniş bir hareket aralığı sergiledi. Bu durum, kas kütlesiyle birleştiğinde, Australopithecus afarensis’in yoğun ormanlardan açık savanalara kadar çok çeşitli yaşam alanlarını kullanabileceğini gösteriyor.

Wiseman, bu tür bir hareketin herhangi bir modern hayvanda görülmediğini söylüyor. Lucy muhtemelen bugün hiçbir canlı türünde görmediğimiz bir şekilde yürüyor ve hareket ediyordu.

Bulgu eksik bir iskelete dayanıyor ve Australopithecus afarensis’in ne sıklıkla dik bir duruş sergilediği bilinmiyor olsa da, analizin sonuçları Lucy’nin fiziksel yeteneklerine ilişkin mevcut fikir birliğini destekliyor.

Araştırmaya dahil olmayan Doğa Tarihi Müzesi’nden Fred Spoor, “Yeni makale, mevcut anlayışımızda ezber bozan bir şey değil. Bununla birlikte, kasları yeniden yapılandırmak, bipedalizmi (iki ayak üzerinde dik duruş) doğrulamak için yeni ve heyecan verici bir yöntem.” diyor.

“Bu yaklaşım kesinlikle umut verici. Hangi hareketlerin ve lokomotor örüntünün soyu tükenmiş bir türü karakterize ettiğini çıkarsamak söz konusu olduğunda, paleontologların bazen biraz basite indirgeyen yorumlarının ötesine geçiyor.”

Wiseman, “Benzer teknikleri atalarımıza uygulayarak, evrimimizi ilerleten fiziksel hareket spektrumunu ortaya çıkarmak istiyoruz.” diyor.


Live Science. 13 Haziran 2023.

Makale: Ashleigh Wiseman et al. (2023). 3D volumetric muscle reconstruction of the Australopithecus afarensis pelvis and limb, with estimations of limb leverage, Royal Society Open Science.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login