30.000 Yıllık Kardeşlerin Yüzü Yeniden Canlandırıldı

Rusya’daki Sungir arkeolojik alanında bulunan Avrupa’daki en eski Homo sapienslerden, 30.000 yıl önce yaşamış iki kardeşin suratları yeniden canlandırıldı.

30.000 yıl önce bugünkü Sungir, Rusya’da yaşamış, 10 yaşında bir kız ve 13 yaşındaki erkek çocuğun 3 boyutlu rekonstrüksiyonları. F: Visual Science

Kendi türünün ve bizden önce nesli tükenmiş olan tüm insan türlerinin evrimiyle ilgilenen herkes için, bu insanların fiziksel görünüşünü, özellikle de yüzlerinin neye benzediği bilmek ilgi çekici olabilir.

Bilimsel olarak doğru ayrıntıları ve gerçek örneği kullanarak yaratılmış yeni bir sanal gerçeklik animasyonu, Avrupa’daki en eski Homo sapienslerden bazılarının (bugünkü Rusya’daki Sungir’de yaşayanların) neye benzediğini gösteriyor. (Zonguldak’ta Bulunan 1000 Yıllık Komutanın Yüzü Canlandırıldı)

Homo sapiens, ortaya çıktığı yer olan Afrika’yı terk ederek dünyanın başka yerlerine göç ettiği sırada, Avrupa da dâhil olmak üzere bazı yerlerde, Neandertaller gibi başka insan türleriyle karşılaştı. Bununla birlikte, 32.000 ila 28.000 yıl öncesine tarihlenen Sungir’deki yerleşim, kesinlikte Homo sapiens tarafından iskan edildi ve Avrupa’daki modern atalarımızın en eski kayıtlarından biri haline geldi.Bölgede ortaya çıkarılanlar arasında, 1955 yılında keşfedilen ve kardeş olabilecek iki çocuğun çok iyi korunmuş kalıntıları yer alıyor. Yaklaşık 13 yaşında olduğu düşünülen erkek çocuğun ve kendisinden 2-3 yaş daha küçük olan kız çocuğun kafatasları, Rus görselleştirme stüdyosu Visual Science ve Rus Bilim Akademisi Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsü tarafından yüzlerinin neye benzeyeceğini yeniden yaratmak için kullanıldı.

İki kafatası önce lazerle tarandı ve yüksek çözünürlükte fotoğrafları çekildi. Daha sonra veriler bir 3 Boyutlu modelleme programı kullanılarak işlendi. (Eriha’da Bulunan 9500 Yıllık Sıvalı Kafatası Canlandırıldı)

Yazılım, Sovyet arkeologu ve antropolog Mikhail Gerasimov tarafından geliştirilen kafatası temelli yüz iyileştirme tekniklerine dayanıyor. Videoda kullanılan metodoloji daha ayrıntılı biçimde açıklanıyor. Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsünde fiziki antropoloji bölümünün başında olan Sergey Vasilyev yaptığı açıklamada bir miktar daha bilgi verdi. (Pompeiili Bankerin Evi Dijital Ortamda Tekrar Canlandırıldı)

“Gerasimov’un kullandığı anatomik ve radyografik araştırma yöntemleri, sadece yüz profil hattı boyunca yumuşak dokuların kalınlığı için standartlar belirlemelerinin yanı sıra, kafatası yüzeyinde morfolojik gelişimine bağlı olarak yumuşak dokuların kalınlığının dağılımındaki kalıpları ortaya koymalarına izin verdi. Belli yüz unsurlarının yapısı, kafatasının morfolojik özelliklerine göre belirlendi. Gerasimov’un ekibi, burun ve kulakları iyileştirmek için teknikler geliştirdiler. Rekonstrüksiyonun orijinalliğinin derecesi, yaşam boyu portreleri mevcut olan modern insanların kafataslarını kullanan birtakım yüz rekonstrüksiyon projeleri tarafından belirlendi. Metodoloji ağırlıklı olarak adli materyal üzerinde test edildi.”

30.000 yıl önce bugünkü Sungir, Rusya’da yaşayan 10 yaşında bir kızın neye benzediğini gösteren 3B yüz yeniden yapılandırma sürecini gösteren resimler. F: Visual Science

Mevsimlik av kampı olabilecek Sungir arkeolojik alanında elde edilen bulgular arasında; giyim, mücevherat ve boncuğun yanısıra, çok sayıda kültürel ve günlük kullanıma ait eşyalar da vardı. Bu bulgular aynı zamanda, rekonstrüksiyonu yapılan çocukların giyimlerine dair tahminler yapılmasına olanak sağladı. (İskoçya’da Bulunan 3700 Yıllık Kadının Yüzü Canlandırıldı)

Sungir halkı muhtemelen bugün yaşayan kuzey ve doğu Avrupalıların atasıydı. Bununla birlikte, günümüz insan yüz özelliklerinin sadece yaklaşık 10.000 yıl önce geliştiği göz önüne alındığında, bugün yaşayan insanlarla Paleolitik atalarımız arasındaki fiziksel benzerliklerin olmaması sürpriz değil.


IB Times. 6 Ekim 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login