200 Yıl Önce Waterloo Savaşı’nda Ölen Askerin Kimliği Belirlendi

Arkeologlar, III. Richard’a benzer şekilde bir otoparkın altında bulunan, Waterloo Muhaberesi’nde ölen bir askere ait 200 yıllık iskeletin kime ait olduğunu belirledi. Waterloo Savaşı’nda ölen birine ait bulunan ilk tüm iskelet olan kalıntılar, Friedrich Brandt isimli 23 yaşında bir askere ait.

İskeletin sahibi Friedrich Brandt, Hannover’lı kamburu olan bir askerdi. Brandt, İngiltere’de Doğu Sussex’de eğitim görmüş. III. George’un Alman Lejyonu’nda görev yapan Brandt, Napolyon’un askerleri tarafından öldürülmüş. İskeletin kaburgaları arasında bir misket tüfeği topu da bulundu.

Belçika Hükümeti için çalışan arkeolog Dominique Bosquet, daha önce Waterloo Muhaberesi’ne ait hiç bir tüm iskelet bulunmadığı için bu keşfin özel olduğunu belirtti.

Waterloo Muhaberesi, Haziran 1815’te İngiltere-Prusya ittifakı ile Napolyon’un yönettiği Fransa arasında, Belçika’nın Waterloo kasabasında gerçekleşti. Savaş hemen hemen tüm Fransız ordusunun imha ve esir edilmesiyle birlikte, Fransız İmparatoru Napolyon Bonaparte’ın yenilgisiyle sonuçlandı. Bu savaşla Avrupa’daki 23 yıllık güç mücadelesi sona erdi, ve Napolyon sürgüne gönderildi.

Eski bir Kraliyet Donanması Subayı ve tarihçi Gareth Clover, Friedrich Brandt’ın kamburu olduğu için modern ordu standartlarına göre orduya alınmayacağını söyledi. Fakat Brandt, bağlı olduğu Hannover birliğiyle İngiliz ve Hollandalı güçlerin yanında savaşmış.

İskelet 2012 yılında, Brüksel’in güneyindeki Waterloo savaş alanında bulunan, Lion’s Mound’un yakınındaki bir otoparkta bulundu. Askerinin kimliğinin tespiti ise üç yıl aldı.

Araştırmaya, iskeletin yanında bulunan “CB” başharflerinin ve 1792 tarihinin bulunduğu bir tahta parçasıyla birlikte, bir aylık maaşa denk gelen 20 Alman ve Fransız madeni parası, ve bir demir kaşık oldukça katkı sağladıç

Brandt’ın herhangi bir akrabası bilinmediği için, kimlik tespiti için DNA analizi değil, 1815 yılındaki Waterloo savaşına dair o zaman tutulan ve günümüze erişebilen kayıtlar kullanıldı.

Arkeolog Bosque iskelette iskelet deformiteleri olduğunu fark etti. Yapılan testler de iskeletin 20 ve 29 yaşları arasında olduğunu ortaya koydu.

Ekip vazgeçmek üzereyken, subay ve asker Gareth Glover, iskeletin bulunduğu yer ile birlik bilgilerini eşleştirdi, ve askerin Alman Lejyonu’na mensup olduğunu keşfetti. Bu bilgiler üzerinden Glover, askerin büyük ihtimalle öğleden 13:00 ve 16:00 saatlerinde, kendi birimi Hougoumont’a yürürken öldüğünü hesapladı.

Geçtiğimiz Şubat’ta ise, üstünde CB başharfleri olduğu düşünülen tahta parçasında, aslında “FCB” yazdığı fakat F harfinin zamanla solduğu anlaşıldı. Bu yeni bilgiyle Glover, bu başharflerine sahip sadece iki askerin muhaberede öldüğünü ortaya çıkardı. Ağustos 1815’e kadar tarihlenen maaş kayıtlarına bakan Glover, diğer FCB’yi de eleyebildi.

Böylece geriye Alman Lejyonu’nun ikinci taburunda bir er olan Brandt kaldı. Ölümünden sonra dul aylığı isteyen olmadığı için Brandt’ın bekar olduğu anlaşıldı.

Waterloo Muhaberesi’nde 50,000 kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Ölülerin bir kısmı yakılıp toplu mezarlara gömüldü. Cesetlerin bir kısmı da gübre olarak satıldı, ya da dişleri takma diş olarak satıldı.

Brandt’ın iskeleti Mayıs’ta Waterloo’daki bir sergide görülebilecek.

The Sunday Times

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login