1900 Yıllık Kiremitin Üstünde Kedi Patisi İzi Bulundu

İngiltere’de bir otoyol inşaatı sırasında bulunan Antik Roma dönemine ait 1900 yıllık bir çatı kiremitinin üstünde kedi patisi izi keşfedildi.

Linconshire otoyolu inşaatı sırasında bulunan bir binaya ait kiremit üzerindeki kedi patisi F: Linconshire County Council

Bugün kedi patilerini herhangi bir yerde yeni dökülmüş bir çimento veya yeni boyanmış bir bankta görebilmekteyiz, hatta uzaya bile gönderildi bu patiler. Ancak anlaşılan o ki bu sevimli canlıların yaramaz yapıları sadece bugüne ait bir özellik değil.

Araştırmacılar İngiltere’de bir otoyol inşaatı sırasında karşılaştıkları Antik Roma yapısına ait kiremit üzerinde kedi patisi izine rastladı. Kırmızı kilden hazırlandığı ve kurutulmak için bekletildiği düşünülen kiremit üzerindeki pati izinin, bir kedi tarafından kasıtlı bir şekilde üstüne basılarak yapıldığı düşünülüyor. Evet kasıtlı olarak, nitekim her kedinin hayalinde bir yerlerde iz bırakmak gibi bir düşünce yatıyor.

Kediler Antik Roma hayatının bir parçası

Çoğu Roma köyünde genellikle yapılar ahşap destekli olmasına rağmen, bu tuğlanın da içinde bulunduğu binanın taş ve tuğladan yapılmış olması, binanın zengin bir soyluya ait olabileceğini düşündürüyor.

Yapılan açıklamada kedi patisi izinin alanda bulunan tek hayvan izi olmadığından bahsediliyor. Bazı malzemeler üzerinde geyik toynağı ve köpek patisi gibi başka izler de bulundu. Antik Romalıların farelerle olan savaşında önemli bir rolü olan kedinin ise pek çok Roma evinin sakini olduğu pek çok yazılı kayıttan biliniyor.

Ancak araştırmacılar yerleşimde bulunan kedi izinin bir ev kedisine mi, yoksa daha büyük boyutlu vahşi bir kediye mi ait olduğu hakkında tam bir fikir edinebilmiş değiller.

Evcil Kedinin Arkeolojisi

Kediler İlk Tarımcılar ve Vikingler Sayesinde Dünyaya Hakim Oldu


Smithsonian. 02 Haziran 2017.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply