Dünyanın Son 4500 Yıllık İnteraktif Savaş Haritası Çıkarıldı

Araştırmalarda yardımcı olabilecek harita ve programlar yapan (ya da araştırmacıların yapmasına yardımcı olan) Nodegoat sitesi, “Şiddet Coğrafyası” adı altında, MÖ. 2500 yılından itibaren gerçekleşen bilinen tüm çatışmaların harita üzerinde yer aldığı bir site yayınladı.

Şiddet Coğrafyası: MÖ 2500'den İtibaren Tüm Savaşların İnteraktif Haritası Çıkarıldı

Çatışmalar, gerçekleştikleri tarihe göre farklı renklerde gösteriliyor.

Alttaki zaman çizgisi üzerinde imleci oynatarak ve istediğiniz tarihe gelerek, zaman içindeki değişimleri görebilirsiniz. Bir noktanın üstüne tıkladığınızda ise o çatışmayla ilgili bilgiler görünüyor oluyor.

Nodegoat haritada kullanılan verileri Wikidata ve DBpedia’dan alıyor.  Nodegoat, buradaki çatışmalar arasından konum ve tarih bilgisi olanları seçti.

Haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

Nodegoat sitesinden haritanın yapımında kullanılan kodlar görülebilir ve kullanılan veriler de herkes tarafından indirilebilir.


nodegoat, 18 Şubat 2016

Robert Kolej'de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi'nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Halen Koç Üniversitesi'nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisansına devam ediyor ve İstanbul'daki Pera Müzesi'nde koleksiyon sorumlusu olarak çalışıyor.

You must be logged in to post a comment Login