Trans Adriyatik Boru Hattı Projesinde Arkeolojik Alan Keşfedildi

Yetkili şirketin yaptığı açıklamaya göre, Trans Adriyatik Boru Hattı projesinin Arnavutluk ayağında geçtiğimiz gün bir arkeolojik yerleşim alanı bulundu.

Doğu Arnavutluk’ta yapılan keşif sonrasında boru hattı çalışmaları arkeolojik alanda incelemeler yapılabilmesi adına durduruldu.

Arnavutluk’un doğusunda bulunan Turan isimli köyde bulunan yerleşimden çok sayıda seramik bulundu. Araştırmacıların söylediği kadarıyla buluntular, Erken Demir çağından Roma dönemine kadar uzanmakta.

Şirket, boru hattının güzergahının ortaya çıkan yerleşim nedeniyle değişebileceğini söylüyor. Bölgede araştırma yürütmesi adına yaklaşık olarak 30 arkeoloğun bulunduğu bir ekip oluşturularak çalışmalara başlandı.

Arnavutluk, küçük siyasi sınırlar içerisinde bulunsa da köklü bir tarihin üzerinde kurulmuş bir ülke. Arkeolojik araştırmaların oldukça az olduğu ülke sınırları içerisinde eski çağlarda yoğun bir yerleşimin olduğu düşünülüyor.

Trans Adriyatik Boru Hattı projesi Azerbaycan’dan başlayarak Türkiye sınırları içerisinden de geçerek Adriyatik denizinden İtalya’ya ulaşacak. 2019’da bitmesi planlanan boru hattının Türkiye ayağında da pek çok arkeolog bu projede yer aldı. Yapılan yüzey araştırmaları sırasında pek çok tarihi eser ve alan kayıtlara geçti.

Bu tip dev projelerde yürütülen arkeolojik araştırmaların geçerliliği ve etkili bir şekilde yapılıp yapılmadığı ise oldukça tartışmalı bir konu. Pek çok şehir ve alanı oldukça geniş bir şekilde kapsayan bu çalışmada, tarihi alanların saptanması için arkeologlar çalıştırılıyor olsa dahi bu sayının öngörülen tarihi alanlar düşünüldüğünde hiçbir zaman yeterli sayıda olmadığı da bir gerçek.

Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde 400 Arkeolog Görev Alacak

Yüzlerce Arkeolog Dakota Boru Hattına Karşı Kampanyaya Katılıyor


Phys.org. 10 Mayıs 2017.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login