Paleolitik Dönemde Afrika’ya Geri Dönüş Gerçekleşmiş Olabilir

Romanya’daki Pestera Muierii mağarasında bulunan 35,000 yıllık modern insan fosilinin mitokondriyel genomu (mitogenom), bu bireyin Afrika’dan Avrupa’da yayılan ilk modern insan popülasyonlarına ait olduğunu ortaya koymakla beraber, Avrupa’dan Afrika’ya geri bir göç yapıldığını teorisini de destekliyor.

Bir kadına ait olan iskeletin ait olduğu günümüzde tükenmiş olan soyun, günümüzde Kuzey Afrika’daki bazı soyların temel soyu olduğu ortaya çıktı.

Pestera Muierii kadının mitogenomunun tamamı elde edildi. F: E. Trinkaus and A. Soficaru

Pestera Muierii kadının mitogenomunun tamamı elde edildi. F: E. Trinkaus and A. Soficaru

Pestera Muierii kadının mitokondriyel genomu, iki dişi kullanılarak çıkarıldı. Bu mitokondriyel genomun, artık soyu tükenmiş olan temel U6 soyuna tekabül ettiği anlaşıldı. Günümüzde genel olarak Kuzey Afrika’da bulunan U6 soyları, bu temel U6 soyundan geliyor.

Araştırma böylece hem U6 soyunun Avrasya kökenli olduğunu doğruluyor, hem de bazı popülasyonların Üst Paleolitik dönemin başlangıcında (yaklaşık günümüzden 40,000-45,000 yıl önce) Avrasya’dan Afrika’ya geri bir göç yapmaya başladığını ortaya koyuyor.

Pestera Muierii iskeleti, Afrika’ya geri dönüşün sadece bir dalını temsil ediyor. Kuzey Afrika’daki fosil kanıtı eksikliği yüzünden henüz bu geri dönüşe dair direkt bir kanıt bulunmuyor.

Araştırma ekibinden Prof Concepción de la Rúa “Şu anda araştırma ekibi, bize bu bireyin Neandertallerle ilişkisi hakkında bilgi verecek olan nükleer genom sonuçlarını analiz ediyor. Nükleer genom aynı zamanda, Homo sapiens’in birlikte yaşadığı diğer insan türlerine karşı sahip olduğu evrimsel başarıya neden olmuş olabilecek, bağışıklık sistemiyle ilgili genomik çeşitliliğe de ışık tutacak” diyor.

Profesör “Dahası, erken Homo sapiens’lerin fenotipik (soytürel) özelliklerinin nasıl olduğunu görebileceğiz. Geçmişteki toplulukların dünya üzerindeki hareketlerinin, evrimsel tarih anlayışımızı nasıl etkilediğini de göreceğiz” diye ekliyor.


University of the Basque Country, 21 Mayıs 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login