Meksika’nın Chichen Itza’sı Yeni Bir Müzeye Kavuşuyor

Şu anda Meksika’nın en popüler turistik yerlerinden biri olan Maya kompleksi Chichén Itzá, yeni bir müzeye kavuşuyor.

Her yıl iki milyondan fazla insan Meksika’daki Chichén Itzá’yı ziyaret ediyor. C: Public Domain

Yetkililer, yeni yapılacak müzenin, tartışmalı Maya Treni ile gelen turist akınını çekmesini umuyor.

Yeni müze, on yıldan uzun bir süre önce kapatılan eski bir müzenin yerini alacak. Planlar henüz erken aşamada olsa da, müze muhtemelen civar bölgeden yüzlerce arkeolojik buluntu sergileyecek ve tartışmalı Maya Treni’nin tamamlanmasının ardından turizmi Chichén Itzá’nın kalıntılarına çekecek.

Şimdiye kadar, Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü (INAH) yetkilileri, müze hakkında birkaç ayrıntı paylaştı. Daha önce, yeni müze, yeni bir ziyaretçi merkezi ve koruma çalışmaları da dahil olmak üzere alandaki iyileştirmeler için yaklaşık 14 milyon dolar ayrıldığı duyurulmuştu.

(İlgili: Antik Maya Piramitlerinin İçinde Ne Gizli?)

INAH ayrıca geçtiğimiz günlerde Chichén Itzá’nın daha önce turistlere kapalı olan Chichén Viejo adlı bir bölgesini açacağını söyledi. Bu yılın başlarında, arkeologlar burada eski bir elit konut kompleksi keşfettiler.

Müze inşaatı sırasında ekipler yavaş çalışacak. Cancún’daki Maya Müzesi müdürü Carlos Esperón, “Tespit edilemeyen yapılara yönelik riski en aza indirmek için tüm temel çalışmalar manuel olarak yapılacak.” diyor. Esperón, projenin tamamlanmasının iki yıl kadar süreceğini de sözlerine ekliyor.

Ocak ayında INAH’ın YouTube kanalında yayınlanan bir video, önerilen müze ve ziyaretçi merkezinin sanatsal sunumlarını gösteriyor.

Chichén Itzá’da keşfedilen eserlere ek olarak, yeni müze büyük olasılıkla Maya Treni’ndeki inşaat sırasında ortaya çıkarılan bir dizi öğeyi de sergileyecek. 8 milyar dolarlık turist rotası, Kolomb öncesi yerleşim yerleriyle dolup taşan Meksika eyaletleri Campeche, Chiapas, Tabasco, Quintana Roo ve Yucatán’dan geçiyor.

Yaklaşık 1.500 kilometrelik rota boyunca kazı yapan arkeologlar, binlerce yapının kalıntılarını, ayrıca mezarlık alanlarını ve diğer eserleri keşfettiler.

Projenin, trenin bölgenin hassas orman ekosistemini ve benzersiz yeraltı mağara sistemini bozacağını iddia eden ciddi muhalifleri var. Diğerleri, trenin arkeolojik alanları tehdit edeceğinden ve güzergah boyunca yaşayan yerlilere zarar vereceğinden endişe ediyor. Bu arada Meksika hükümeti, projenin ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olacağını savunuyor.

Chichén Itzá, Meksika’nın Yucatán Yarımadası’nda yer alan bir UNESCO Dünya Mirası alanı. Günümüzde, her yıl yaklaşık iki milyon turist burayı ziyaret ediyor. Arkeologlar, yerleşimcilerin ilk olarak MS 550 civarında Chichén Itzá’ya geldiğini düşünüyor. Sitenin en ikonik yapılarından biri, 1050 ile 1300 yılları arasına tarihlenen El Castillo piramidi.


Smithsonian Magazine. 22 Mart 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login