Lüks Takılarla Gömülmüş Anglo-Sakson Genç Kız Mezarı Bulundu

İngiltere’de, MS 6. veya 7. yüzyıla tarihlenen bir Anglo-Sakson mezarlığında gömülmüş bir genç ve çocuğun kalıntıları keşfedildi.

İngiltere’nin Lincolnshire kentinde ortaya çıkarılan bir Anglo-Sakson altın kolye ucu ve iki cam boncuk. C: Wessex Archaeology

Arkeologlar, İngiltere’nin doğusundaki Lincolnshire’daki bir Anglo-Sakson mezarlığında genç bir kız ve çocuğun kalıntılarının yanında nadir takıların bulunduğu 1.400 yıllık bir mezar ortaya çıkardılar.

Aralarındaki ilişki ve yaşların hâlâ çözülemediği iki kişi, küçük çocuğun bedeni büyük kızın sırtına yaslanacak şekilde yan yatarak gömülmüştü.

Değerli taşlarla süslenmiş iki küçük altın kolye ve kehribar çerçeveli zarif bir gümüş kolye, gencin başının ve göğüs kemiklerinin etrafına dağılmıştı. Mezarda ayrıca iki küçük mavi cam boncuk ve halka şeklinde bir broş bulunuyordu.

Mezarlıktaki kazıları yürüten osteoarkeolog Jacqueline McKinley, “Lincolnshire’da pek çok Anglo-Sakson mezarlığı bilinmesine rağmen, çoğu onlarca yıl önce orada gömülü insanlara değil, mezar eşyalarına odaklanıldığı zaman kazılmıştı.” diyor.

(İlgili: Anglo-Sakson Göçü: Genetikten Yeni Bilgiler)

Arkeologlar yeni kazılan mezarlıkta aralarında genç ve çocukların da bulunduğu 20’den fazla kişinin kalıntılarını keşfettiler. Bu mezarlarda MS 6. ve 7. yüzyıllardan kalma bir dizi mezar eşyası ortaya çıkarıldı ve bu da arkeologların mezarlığı Britanya’nın Anglo-Sakson dönemine (MS 410 – 1066) tarihlendirmesine olanak sağladı.

Yaklaşık 650 yıllık Anglo-Sakson dönemi, Roma lejyonlarının ve sivil hükümetlerin Britanya’dan çekilmesi ve İskoçya’dan Piktlerin (kuzey yerli halkı), İrlanda’dan İskoçların (1400 yılına kadar “İskoç” kelimesi İrlandalı bir kişi anlamına geliyordu) ve kuzey Almanya ve İskandinavya’dan Anglo-Saksonların baskınlarına kapıları açmasıyla başladı.

Profesör Alice Roberts, Wessex Archaeology’den osteolog Jacqueline McKinley ve Ceri Boston ile birlikte Anglo-Sakson mezarlarından buluntular. C: Wessex Archaeology

MS 500’e gelindiğinde Germen göçmenler Britanya’nın büyük bir kısmına yerleşmişti. Anglo-Sakson dönemi 1066’da Hastings Muharebesi ile sona erdi ve bunun sonucunda Normandiya Dükü William, İngiliz tahtını Kral II. Harold’dan ele geçirdi.

Arkeologlar mezarlıkta aralarında bıçaklar, takılar ve çömlek kaplarının da bulunduğu 250 Anglo-Sakson eseri ortaya çıkardı. Bu mezar eşyaları ve birlikte gömüldükleri kişiler, Tunç Çağı’na (MÖ 2300 – 800) tarihlenen dairesel bir çukurun üzerine yerleştirildi; bu da mezar alanının Anglo-Sakson döneminden çok önce kullanıldığını gösteriyor.

Genç kızla çocuğun akraba olup olmadığını belirlemek ve mezarlığa gömülen topluluğu etkileyen ekonomik, kültürel ve sosyal faktörleri ortaya çıkarmak için araştırmalar sürüyor.

McKinley, “Heyecan verici bir şekilde burada izotop ve DNA analizleri de dahil olmak üzere çeşitli bilimsel gelişmelerden yararlanabiliyoruz.” diyor.

İzotoplar, insan dokularına katılan ve arkasında kişinin geçmiş coğrafi hareketlerine ve genel sağlığına dair kanıtlar bırakan kimyasal elementlerin farklı versiyonları.

“Bu analiz bize, göçlerinden genetik geçmişlerine ve hatta beslenmelerine kadar popülasyon hakkında çok daha iyi bir anlayış sağlayacak.”

Açıklamaya göre uzmanlar, mezarlığın yerleşim düzeninde de bu Anglo-Sakson topluluğu hakkında ipuçları arıyor.


Live Science. 13 Ocak 2024.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login