Kültepe’de 5,000 Yıllık Yapı Çamurla Sıvanarak Korunuyor

Kayseri-Sivas karayolunun 20. kilometresindeki Kültepe, Kaniş, Karum höyüğünde ortaya çıkarılan İlk Tunç Çağı’nın en büyük binalarından biri çamurla sıvanarak korunuyor.

Kültepe'de 5,000 Yıllık Yapı Çamurla Sıvanarak Korunuyor

Arkeolojik kazıların 1948 yılında başladığı höyükte son 5 yılda yapılan kazılarla gün yüzüne çıkarılan yaklaşık 5.000 yıllık yapı, korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için çamurla sıvanıyor.

Yapının korunması için çeşitli yöntemler denediklerini belirten Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, “Biz bu binayı korumak için başta restoratör ve konservatörümüz ile birlikte çalışmalara başladık. Bu çalışmalar sırasında bir de doktora tezi hazırlandı. Çeşitli kimyasal yöntemler denendi. Çeşitli fiziksel yöntemler denendi. Ama şunu gördük ki yaklaşık 4 sene boyunca bu binayı korumak için alışılagelmiş geleneksel yöntemlerin dışında başka bir koruma mümkün değil. Hem pahalı hem de uzun zaman gerektiren kimyasal yöntemler söz konusu ama açıkçası bir işe yaramıyor.” dedi.

Anadolu’da yaklaşık 10,000 yıldır kerpici korumak için kullanılan çamurla sıvama yönteminin en iyi yöntem olduğunu söyleyen Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, bu sıvanın da sadece kendi toprağından oluşması gerektiğini belirtti. Maliyet ve hız açısından da en mantıklı seçeneğin bu olduğunu hatırlatan Kulakoğlu ayrıca,  “Yapılan doktora tezinin sonucu şuydu. Kerpici korumak mümkün değil, kerpici ancak kendi yerel malzemesiyle sıvayarak korumak mümkün. Bunu biz doktora tezine gerek kalmadan 10 bin yıldır öğrenmiştik. Burada aynı şekilde bu yapıyı korumak istiyoruz.” dedi.

milliyet

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login