İsrail’de Aceleyle Terk Edilmiş 2.100 Yıllık Çiftlik Bulundu

İsrail’deki arkeologlar, muhtemelen bir askeri istiladan kaçınmak için aceleyle terk edilen bir çiftliğin 2.100 yıllık kalıntılarını ortaya çıkardılar.

Arkeologlar, çiftliğin MÖ 2. yüzyılın sonlarında, muhtemelen yaklaşan bir askeri saldırı nedeniyle aceleyle terk edildiğini düşünüyorlar. C: Israel Antiquities Authority

İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA) için yapılan kazılara öncülük eden arkeolog Amani Abu-Hamid, “Buluntuların, İsrail’in kuzeyinde olan bölgede yaşayanlar tarafından bırakıldığı yerde kaldığı, adeta bir zaman kapsülü keşfettiğimiz için çok şanslıydık.” diyor.

Arkeologlar, sahada eski, hala bozulmamış saklama kavanozlarının yanı sıra bir rafta dokuma tezgahları için ağırlıklar keşfettiler ve bu da, orada yaşayan her kimse, hızla ayrıldıklarında onları geride bıraktıklarını düşündürüyor.

(İlgili: İsrail Kıyılarında, Haçlılara Ait 900 Yıllık Kılıç Keşfedildi)

Abu-Hamid, “Görünüşe göre yaklaşan bir tehlike, muhtemelen bir askeri saldırı tehdidi karşısında aceleyle ayrıldılar.” diyor.

Çiftlik kalıntılarında kazma ve tırpan gibi demirden yapılmış tarım aletleri de bulundu. C: Israel Antiquities Authority

Arkeologlar o dönemde orada kimin yaşadığını bilmiyorlar, ancak Haşmonayim Krallığı’nın güçlerinin bölgeyi işgalinden kaçmak için ayrılan Seleukos İmparatorluğu’na bağlı olmaları mümkün.

Abu-Hamid, “Bu dönemde Haşmonayim krallığının (Hasmonean) Celile’ye kadar genişlediğini ve bu olaylar sonrasında çiftliğin terk edilmiş olabileceğini tarihi kaynaklardan biliyoruz.” diyor.

Buglular, MÖ 2. yüzyıldan kalma çiftlik kalıntılarını ve MÖ 9. yüzyıldan kalma daha erken bir yerleşimin izlerini içeriyor. C: Israel Antiquities Authority

Ekip ayrıca bölgede demirden yapılmış kazmalar ve tırpanlar gibi tarım aletlerinin yanı sıra MÖ 2. yüzyılın ikinci yarısına tarihlenen sikkeler buldu.

IAA’nın açıklamasına göre, bu dönemde bölgedeki günlük yaşam hakkında çok az şey biliniyor ve çiftlikte yaşayan insanlar hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmiyor. Ancak çok sayıda dokuma tezgahı ağırlığı, dokumanın önemli bir görev olduğunu ve bu nedenle insanların muhtemelen koyun veya keçi sürülerini beslediğini gösteriyor. Abu-Hamid, “Site sakinlerinin kimliğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.” diyor.

Eski çiftlik, Akdeniz’den kuzey İsrail’deki Celile Denizi’ne uzanan bir su boru hattı güzergahı boyunca ortaya çıkarıldı. C: Israel Antiquities Authority

Kazılar ayrıca, MÖ 9. ve 10. yüzyıllara tarihlenen çanak çömleklerin ve binaların temelleri de dahil olmak üzere, bölgede çok daha eski bir yerleşimin izlerini ortaya çıkardı. Bu çanak çömlekler ilk olarak tarzlarına göre tarihlendirildi. Ayrıca karbon-14 tayini için organik numuneler laboratuvara gönderildi.

Çiftliğin kalıntılarından dokuma tezgâhlarında kullanılan birkaç ağırlık ortaya çıkarıldı. C: Israel Antiquities Authority

Arkeologlar, Akdeniz kıyılarından planlanan 270 milyon dolarlık su boru hattının öncesindeki araştırmalar sırasında, Celile Denizi’nin doğusundaki Horbat Assad adlı bir yerde antik çiftlik buldular. Yeni boru hattı, İsrail ve komşu ülkelerdeki tarım arazilerine tatlı su ulaştıracak olan tuzdan arındırma projesinin bir parçası.


Live Science. 27 Mayıs 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login