Gümüşhane’de 300 Yıllık Köprü Bir Anda Ortadan Kayboldu

Gümüşhane’nin Arslanca köyü Balahor Deresi üzerindeki 300 yıllık tarihi kemer köprü bir anda ortadan kayboldu. Sadece bir ayağının birkaç parça taşı kalan köprünün, taşan derenin etkisiyle yıkıldığını sananlar, dere boyunca yaptığı aramada diğer taşları bulamadı. 1 hafta önce yerinde olan köprünün taşlarının sökülerek, çalındığından şüphelenilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

F: DHA

Gümüşhane’nin Arslanca köyündeki Balahor Deresi üzerinde bulunan, 3 yaylanın birbirine bağlandığı, 5 metre uzunluğundaki 300 yıllık tarihi köprü, ortadan kayboldu. Köylüler, cuma günü, yaylalara göç yolu üzerinde bulunan, normal zamanlarda fazla kullanılmayan köprünün yerinde olmadığını fark ederek büyük şaşkınlık yaşadı.

Muhtar Coşkun Doğan’a gidip, durumu bildiren köylüler, köprüyü en son pazartesi günü sağlam olarak gördüklerini, çarşamba ve perşembe günleri bölgede yağmurun etkili olduğunu, ancak köprüyü sürükleyecek herhangi bir taşkının olmadığını anlattı.

(Bursa’da Antik Kente Yapılacak AVM’ye Boykot Çağrısı)

Muhtar Doğan, köylülerle birlikte dün bölgeye giderek arama çalışması başlattı. Sadece bir ayağının kalıntıları yerinde olan köprünün taşan derenin etkisiyle yıkıldığını sananlar, dere yatağı boyunca arama yaptı; ancak taşları bulamadı. Derenin çökse dahi iç içe geçmeli bloklar halindeki köprü taşlarını sürükleyecek debiye sahip olmadığına karar verildi. Daha önce de define kazısı yapıldığı belirtilen köyde, köprünün taşlarının sökülerek, çalındığından şüphelenilirken, olayla ilgili jandarma tarafından soruşturma başlatıldı.

F: DHA

Kınalı Taş Kemer Köprü

Kınalı Taş Kemer Köprü, harçsız olarak taştan yapılan bir köprüydü. Ancak bugüne dek kültür varlığı olarak tescil edilmemişti. Ne zaman inşa edildiği bilinmeyen köprünün uzun yıllardır bölgede olduğu biliniyor. Köylüler köprünün 300 yıllık olduğunu söylüyor.

“Taşlar çalınmış”

Arslanca köyünün muhtarı Coşkun Doğan, köylülerden köprünün çalındığı ihbarı gelince alanda inceleme yaptıklarını belirterek, köprünün yerinde olmadığını görünce şok yaşadıklarını söyledi.

Doğan, “Köprünün çalındığı dedikoduları üzerine geldik. Baktık ki köprünün taşları dahi yerinde yok. Burada kalan taşların eşelendiğini ve bir şekilde başka bir yere götürüldüğünü anladık. 1 hafta öncesine kadar köprü buradaydı. Köprü çökse bile deredeki bu az suyun, taşları sürükleme ihtimali yok. Köprü yıkılmış olsa bile taşlar dere boyunca olmalıydı. Etrafta hiç taş yok. Geçen pazartesi günü yerindeydi. Sonra burada son 3- 4 gün içinde neler oldu, bilemiyoruz. Gün içinde sık kullanılan bir köprü değil. Muhtemelen bu taşları buradan aldılar” dedi.

Valilik: “Üç ay önce yıkıldı.”

Jandarma olayla ilgili soruşturma başlatırken, Gümüşhane Valiliği köprünün çalınmadığını, üç ay önce meydana gelen selde yıkıldığını açıkladı.

Ancak köprünün yıkılmış olma ihtimalinin doğru olmadığını düşünen köylüler köprünün taşlarının çalındığı kanaatinde.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login