Birleşik Arap Emirlikleri’nin En Eski Yapıları 8.500 Yaşında

Abu Dabi kıyılarında bulunan 8.500 yıllık yapılar, muhtemelen Ghagha Adası’nın Neolitik sakinlerine ev olarak hizmet etti.

Buluntular, Abu Dabi kıyılarındaki adaların binlerce yıl önce “kurak ve yaşanılmaz” değil, yerleşim için olgunlaşmış “verimli bir kıyı” olduğunu gösteriyor. C: DCT Abu Dabi

Abu Dabi kıyılarındaki arkeologlar, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) bilinen en eski yapıları ortaya çıkardılar. Ghagha adasındaki dairesel yapılar en az 8.500 yaşında ve bu da onları, bu bölgede daha önce bilinen yapılardan 500 yıl daha eski yapıyor.

Yerel Kültür ve Turizm Bakanlığı (DCT Abu Dabi) ile araştırmacılar, keşfi Emirlik çapında bir arkeolojik programın parçası olarak yaptı.

(İlgili: Birleşik Arap Emirlikleri’nin En Eski Köyü Bulundu)

Yapılan açıklamada “basit yuvarlak odalar” olarak tanımlanan yapılar, muhtemelen “adada yıl boyunca yaşamış olabilecek küçük bir topluluk için evler” olarak hizmet etti. Söz konusu yapıların günümüze ulaşan taş duvarları 90 cm’den biraz daha yüksek.

Yerleşimin tam olarak ne zaman aktif olduğu belli değil, ancak bölgede bulunan kömür parçaları MÖ 6500 civarına tarihlendirildi. Ekip ayrıca yüzlerce taş ok ucu ve diğer av aletlerini ortaya çıkardı.

Açıklamaya göre, kalıntıların bir bölümünde araştırmacılar, yaklaşık 5.000 yıl önce gömülmüş bir kişinin kalıntılarını buldular ve bu, yerleşimin binlerce yıl boyunca “kültürel peyzajın önemli bir parçası olarak kaldığını” öne sürüyor.

Hayatta kalan taş duvarlar yaklaşık 90 cm uzunlukta. C: DCT Abu Dabi

Abu Dabi DCT başkanı Mohamed Al Mubarak yaptığı açıklamada, “Bu arkeolojik buluntular, insanların 8500 yıl önce buraya yerleştiğini ve evler inşa ettiğini gösterdi.” diyor. “Ghagha Adası’ndaki keşifler, inovasyon, sürdürülebilirlik ve dayanıklılık özelliklerinin binlerce yıldır bu bölgenin sakinlerinin DNA’sının bir parçası olduğunu vurguluyor.”

Ghagha keşfinden önce, BAE’de bilinen en eski yapı, yine Abu Dabi kıyılarında bulunan Marawah adasında bulunan 8.000 yıllık bir yapıydı.

Açıklamaya göre, yeni buluntular Ghagha, Marawah ve komşu adalarının binlerce yıl önce “kurak ve yaşanılmaz” değil, daha çok “yerel ekonomik ve çevresel koşulları” ile sakinlerini çeken “verimli bir kıyı” olduğunu gösteriyor.

Neolitik yapılar, adaların yerleşiminin, daha önce bölgede yerleşim için itici güç olduğu düşünülen uzun mesafeli deniz ticaret yollarının gelişiminden önce geldiğini gösteriyor.

Al Mubarak, “Buluntular, BAE halkı ile deniz arasındaki derin kültürel bağları pekiştiriyor.” diyor. “Ayrıca Abu Dabi Emirliği’nde hala keşfedilecek çok şey olduğu ve atalarımızın geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için mevcut ve gelecek nesiller için paha biçilmez mirasımızı keşfetmek ve korumak için çalışmaya devam etmemizin hayati derecede önemli olduğu hatırlatıldı.”


Smithsonian Magazine. 29 Mart 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login