Arkeolog Prof. Dr. Güven Arsebük Hayatını Kaybetti

1936 yılında İstanbul’da doğan ve Türkiye arkeolojisinin öncü isimlerinden arkeolog Prof. Dr. Güven Arsebük hayatını kaybetti.

F: Aşıklı Höyük Facebook Sayfası

İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı’ndan emekli öğretim üyesi arkeolog Arsebük, 1988 – 1990 yılları arasında Türkiye’nin en eski Paleolitik buluntu yerlerinden İstanbul’daki Yarımburgaz kazılarında çalıştı. “Uzak Geçmişimize Dair Okumalar” gibi yazdığı  kitapların yanısıra, Amerikan Araştırma Enstitüsü, Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü ve Alman Arkeoloji Enstitüsü üyesiydi.

1936 yılında İstanbul’da doğan Arsebük, Robert Koleji’nden mezun oldu ve buradaki edebiyat öğretmeni tarafından esinlenerek arkeoloji okumaya karar verdi. O dönemde İstanbul Üniversitesi’nde Klasik ve Prehistorya olmak üzere iki arkeoloji bölümü vardı. Arsebük 1962 yılında Prehistorya Bölümü’nden mezun oldu.

1963 ve 1964 yıllarındaki askerlik görevi sırasında, L.S.B. Leakey’in “Adam’s Ancestors: The Evolution of Man and His Culture” kitabını Türkçe’ye kazandırdı. Askerliğinden sonra bir yıl boyunca antropoloji, genetik, paleolitik, tarih öncesi ve etnoloji eğitimi almak için Tubingen Üniversitesi’ne gitti. 1966 yılında Türkiye’ye döndüğünde ise İstanbul Üniversitesi’ne profesör olarak atandı.

Saygıyla anıyoruz.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login