ABD Hava Kuvvetleri Üssünde 8.200 Yıllık Kamp Alanı Keşfedildi

New Mexico’daki Holloman Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki askerler, 8.200 yıllık bir kamp alanına ait eserler, ocaklar ve odun kömürü keşfetti.

New Mexico, Alamogordo’daki Holloman Hava Kuvvetleri Üssü, muhtemelen New Mexico’nun ilk yerleşimcilerine ait olan, yaklaşık 8.200 yıllık bir kamp alanını ortaya çıkardı.

İnşaat Mühendisi Filosu (CES) üyeleri, bir jeolog ekibiyle birlikte, Albuquerque’nin 260 kilometre güneydoğusundaki Holloman Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki bir yol kesiminin yakınında keşif yaptı. Üs, fildişi rengindeki kum tepeleri ve Kuzey Amerika’da 23.000 yıl öncesine kadar bilinen en eski insan ayak izlerinin korunmasıyla tanınan White Sands Milli Parkı’nın bitişiğinde yer alıyor.

(İlgili: Kuzey Amerika’daki İlk İnsanlar Hangi Dili Konuşuyordu?)

Alanın resmi adı “LA202921”, ancak arkeoloji ekibi tarafından Gomolak Overlook olarak biliniyor. Yapılan kazılarda, bu alanın şu anda New Mexico olarak bilinen bölgedeki erken “Paleo-Arkaik” halklar için mevsimlik bir kamp yeri olabileceğini gösteren çeşitli eserler ortaya çıktı.

Alan, bilim insanları ve 49. İnşaat Mühendisi Filosu çevre uçuşu üyeleri tarafından yüzeyin yaklaşık 1,8 metre altına gömülü olarak bulundu. Burada yaşayan arkaik halklar, Amerika’ya ayak basan ilk insanların ve Yeni Dünya’daki bitkileri yetiştirip evcilleştiren ilk kültürlerden birinin torunlarıydı.

Gomolak Overlook bölgesinde daha fazla kazı yapan İnşaat Mühendisi Filosu, yaklaşık 8.000 yıl önce burada ikamet eden Paleo-Arkaik insanlar hakkında fikir veren eserler keşfetti.

İnşaat Mühendisi Filosu Kültürel Kaynaklar Müdürü Matthew Cuba, “White Sands tepelerinin oluşumu kazara bölgeyi gömdü ve rüzgârın taşıdığı alüvyon hassas arkeolojik kalıntıları korudu. Bu site, bölgenin tarihine ve ilk sakinlerine ışık tutma açısından çok önemli bir anı işaret ediyor.” diyor.

Gomolak Overlook, Holloman’ın çevresinde bulunan 400 arkeolojik alandan biri.

İnşaat Mühendisi Filosu çevre şefi Scott Dorton, “Savunma Bakanlığı’nın White Sands Ulusal Parkı ve Holloman arasındaki alanlar da dahil olmak üzere geniş arazileri yönetmesi, tesadüfen çok sayıda belgelenmiş ve belgelenmemiş arkeolojik kaynağı koruyor. Sonuç olarak, Tularosa Havzasındaki en iyi korunmuş arkeolojik kayıtlardan bazıları Savunma Bakanlığı arazisinde bulunuyor” diyor.


Yahoo News. 1 Nisan 2024.

Live Science. 8 Nisan 2024.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tarih bölümü mezunu. Antik Çağ Tarihinde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login