Yüzlerce Arkeolog Dakota Boru Hattına Karşı Kampanyaya Katılıyor

Amerika’da binden fazla arkeolog, antropolog, müze çalışanı ve akademisyen, Kuzey Dakota’daki petrol boru hattı inşasını protesto etmek için kampanyaya katıldı.

Arkeologlar Dakota Boru Hattına Karşı Kampanyaya Katılıyor

Obama’ya ve Adalet Bakanlığı’na temyiz amaçlı Çarşamba günü yayımlanan belgeye imza atan 1281 kişi, South Dakota sınırına yakın Missouri Nehri etrafında, boru hattı projesinde yer alan arazinin daha fazla araştırma yapılmasını istedi.

İmzalanan belgede; boru hattının geçeceği bölgenin, yerli Amerikan kabilelerinin ölülerini gömmek için kullandığı kutsal alan olduğu ve tarihsel ve kültürel kökenleri hakkında önemli bilgiler içerdiği savunuluyor.

Dakota’daki petrol boru hattı inşasına başta Amerikan yerlileri olmak üzere Standing Rock Sioux karşı çıkıyor. Bölgedeki özel bir arazide başlayan petrol boru hattı inşası, şimdiden yerliler için önemli olan bazı taşları ve belirteçleri yok etmiş durumda.

Standing Rock Sioux üyesi ve kabile arkeoloğu Kelly Morgan, bu inşa projesinin atalarının yurtlarına büyük bir darbe olduğunu söylüyor. Morgan ayrıca mektup kampanyasının teşvik edici bir gelişme olduğunu belirtiyor.

Arkeologlar Dakota Boru Hattına Karşı Kampanyaya Katılıyor

Binden fazla kişinin imzaladığı mektupta, “Antik mezar alanlarının, ibadet alanlarının, Lakota ve Dakota halkı için kutsal sayılan diğer önemli kültürel eserlerin tahribatına karşı çıkan Standing Rock Sioux Tribe’a katılıyoruz.” ifadeleri yer alıyor.

1882 kilometre uzunluğundaki petrol boru hattı, Dallas merkezli Energy Transfer Partners şirketi tarafından inşa ediliyor. Yaklaşık 210 nehri ve koyu kesecek olan boru hattının Dakota’dan Illinois’e uzanması ve oradan diğer boru hatları ile birleşmesi bekleniyor. Şirketin söylediğine göre şimdiden projenin %60’ı bitmiş durumda.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login